Wanilia w perfumach

Wanilia w perfumach

Woń słodkiej, egzotycznej wanilii każdemu zapachowi dodaje głębi i ponadprzeciętnej trwałości. Wanilia sprawia też, że perfumy nabierają zmysłowego uroku. Jakie jeszcze cechy mają waniliowe pachnidła?

Wanilia w perfumach – gdzie jej szukać?

Najczęściej wanilia występuje w nucie bazy, czyli tej podstawowej. To, dlatego aromat orientalnej rośliny wyczuwalny jest nie przy pierwszym odkręceniu buteleczki, ale dopiero po ok. 20 minutach. Wanilia umieszczona w nucie podstawowej ma decydujący wpływ na charakter całej kompozycji zapachowej, jest jej tłem i decyduje o osobowości. Warto tu podkreślić, że tworzenie pięknych zapachów rozpoczyna się właśnie od opracowania aromatów wchodzących w skład nuty bazy. Muszą one być dobrane w ten sposób, aby zapewniały trwałość zapachu i uwalniały się bardzo powoli. Perfumy z wanilią w nucie bazy wyczuwalne są nawet po kilku godzinach od aplikacji. Wanilia to jednak niejedyna woń, którą spotkać można w nucie podstawowej. Często łączona jest ona z cybetem, leśną żywicą, piżmem, ambrom, przyprawami drzewnymi i korzennymi.

Wanilia nie tylko dla kobiet

Waniliowe aromaty odnaleźć można w wielu pachnidłach. Proponują je https://www.perfumeria.pl/collections/perfumy-damskie/producent-hugo-boss, chociażby Hugo Boss Woman czy Guerlain Shalimar. Większość osób woń tej egzotycznej rośliny kojarzy z zapachami dla kobiet. Wynika to z tego, że stereotypowo perfumy z wanilią uważane są za słodkie, a nawet przesłodzone i cukierkowe. Takie postrzeganie zapachu wanilii to jednak mit.

Aromat ten jest wielowymiarowy i może przybierać różne odcienie. To, dlatego równie dobrze prezentuje się w wersji pour homme, jak i pour femme. W każdym z zapachów, w którym występuje, otwiera kompozycję, jednocześnie gwarantując głębsze i mocniejsze doznania zapachowe. Wynika to z tego, że w wanilii znajdują się specjalne związki nazywane waniloidy. Są one niezwykle intensywne, przez co pozostałe nuty perfum wydają się naszym nosom bardziej wyraziste i głębokie.

Jak działają perfumy z wanilią?

Chociaż wanilia to uniwersalny składnik perfum, to częściej po pachnidła z tym składnikiem sięgają kobiety. Dlaczego? Ponieważ pochodząca z Ameryki Środkowej roślina idealnie uzupełnia zmysłowe i seksowne perfumy damskie. Badania naukowe przeprowadzone w 2013 roku wykazały, że wanilia pozwala zwiększyć męskie pożądanie o 9%. Jej słodko-pikantny, a przy tym maślany zapach działa na zmysły – rozpalając je i pobudzając. To jednak nie jedyne działanie perfum z wanilią. Zapach działa na człowieka relaksująco, rozgrzewająco i otulająco. Sprawia to, że takie pachnidła jak Hugo Boss Woman, Yves Saint Laurent Opium czy Thierry Mugler Angel są ulubionymi zapachami jesienno-zimowymi.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE