Wakacje w ciąży – gdzie pojechać, by czuć się dobrze i bezpiecznie?

Wakacje w ciąży – gdzie pojechać, by czuć się dobrze i bezpiecznie?

Wyjazd na weekend, na tydzień, a nawet na miesiąc to bardzo dobry pomysł, by urozmaicić sobie czas, oczekując na potomka. Pod warunkiem, że dopisuje nam wystarczająco dobre samopoczucie, a wyjazd jest bezpieczny.

Zwiedzanie z brzuszkiem – kiedy i gdzie?

Termin wakacji tym razem nie powinien zależeć od aktualnych promocji czy pogody, ale od etapu ciąży. Prawdopodobnie najlepszy moment na wyjazd, zwłaszcza zagraniczny, przypada w drugim trymestrze. Większość przyszłych mam czuje się wtedy stosunkowo dobrze, w porównaniu do pozostałych dwóch trymestrów. Od 4 do 6 miesiąca ciąży mniej dokuczają chociażby mdłości czy zmęczenie, dopisuje też energia, potrzebna jeśli nastawiamy się na zwiedzanie.

Przemyślany pod kątem ciąży powinien być również cel wakacyjnego wypadu. Urlop w gorącym klimacie, w szczycie sezonu, wydaje się kuszący, ale dla ciężarnej mogą to być wyczerpujące wczasy. Wysoka temperatura to ponadto czynnik ryzyka, którego kobiety w ciąży powinny unikać. Przegrzanie jest bowiem bardzo niebezpieczne dla mamy i dziecka. Być może warto rozważyć wyjazd w obrębie Europy, gdzie możemy zabrać ze sobą kartę EKUZ.

Odhacz przed wyjazdem

O planowanych wakacjach, szczególnie tych dłuższych, lepiej wspomnieć lekarzowi prowadzącemu ciążę. Niewykluczone, że będzie musiał wystawić nam specjalne zaświadczenie, którego mogą wymagać linie lotnicze, jeśli mamy zamiar skorzystać z ich usług. Badanie przeprowadzone przed urlopem pozwoli też ustalić czy aby na pewno nie pojawiły się żadne przeciwwskazania i komplikacje. Jeśli wszystko jest w porządku, pozostaje nam już tylko spakować się i wyruszyć. Przed domknięciem walizki, obowiązkowo sprawdzamy czy mamy wszystkie dokumenty (np. kartę ciąży i wyniki ostatnich badań) oraz dodatkowe ubezpieczenie.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE