Typ figury Klepsydra

Typ figury Klepsydra

Jeśli jesteś posiadaczką tego typu sylwetki, to jesteś… szczęściarą. Jedną z najsłynniejszych „Klepsydr” w historii była sama Marilyn Monroe, czyli symbol seksapilu. Dzisiaj, sławne Klepsydry, to m.in. ponętna Scarlett Johansson, czy urocza Katy Perry.

Typ figury „Klepsydra”

Mówi się, że Klepsydra, to najbardziej kobiecy i pociągający typ figury. Pani Klepsydra charakteryzuje się dużym, pełnym biustem, szerokimi, ale proporcjonalnymi do równie szerokich ramion biodrami, wąską, krótką talią i kształtną pupą, a jej budowa z daleka przypomina literę X. Od Gruszki można odróżnić ją po niezaburzonych proporcjach i „mocniejszej” górnej części ciała.

W czepku urodzona Klepsydra nie powinna mieć większych problemów z zachowaniem ponętnej i pięknej sylwetki. W przeciwieństwie bowiem do Gruszki, czy Jabłka, pani Klepsydrze, gdy przybiera na wadze, „nadprogramowe” kalorie rozkładają się po ciele raczej równomiernie. Jeśli jednak Klepsydra nieco się zaniedba i zbyt sobie pofolguje niezdrowym przekąskom i fast foodom, oznaki tycia, w pierwszej kolejności będą widoczne na jej udach i biodrach.

Dieta Klepsydry

Ten typ sylwetki nie wymaga tego, by w diecie faworyzować jakikolwiek składnik odżywczy np. białko. Jednak podstawą diety Klepsydry powinny być produkty o niskim lub średnio wysokim indeksie glikemicznym – to sprawi, że dieta będzie zdrowa i uchroni przed ewentualną pokusą sięgnięcia po słodycze.

Jeśli Klepsydra chciałaby schudnąć, powinna ograniczyć spożywanie produktów mącznych, a także słonych i słodkich przekąsek. Klepsydra powinna też wystrzegać się białego pieczywa, nabiału, słodzonych gazowanych napojów, ziemniaków, jasnego makaronu i ryżu. W diecie Klepsydry powinny się za to znaleźć ryby – nawet tłuste, owoce (choć niekoniecznie banany), drób, a także duże ilości warzyw. Obowiązkowo, Klepsydra powinna też wypijać co najmniej 1,5 litra niegazowanej wody dziennie.

Trening Klepsydry

Ciało Klepsydry jest bardzo podatne na wszelkie formy aktywności fizycznej. Z jednej strony to dobrze – Klepsydry z łatwością chudną, jednak z drugiej strony, muszą uważać na to, aby nie trenować zbyt intensywnie – przy tej budowie ciała mięśnie mają bowiem tendencje do szybkiego rozrostu, przez co Klepsydry mogą wyglądać na grubsze niż są w rzeczywistości.

Celem ćwiczeń Klepsydry ma być głównie podkreślanie i eksponowanie wcięcia w talii oraz utrzymanie proporcji i rzeźby zarówno górnej, jak i dolnej części ciała. Ze względu bowiem na dość szerokie ramiona i proporcjonalnie szerokie biodra, bez odpowiednich ćwiczeń, Klepsydra może wyglądać nieco przysadziście i ciężko.
Aby zapewnić sobie idealny wygląd, Pani Klepsydra powinna trenować trzy razy w tygodniu, co najmniej przez 30 minut.

Przykłady ćwiczeń odpowiednich dla Klepsydry:

Niewskazane są natomiast budujące masę mięśniową ćwiczenia na siłowni, jak np. unoszenie sztangi.

Specjalnie dla Czytelników portalu Vitalogy.pl, porad na temat treningu Klepsydry udzieliła też certyfikowana przez Polską Akademię Sportu trenerka fitness, ANIKA SKROŃSKA:
Figura klepsydry uchodzi za ideał kobiecych proporcji. Często jednak zdarza się, ze kobiety mające taki typ sylwetki narzekają na brak jędrności skory, przez co niektóre – zwłaszcza dolne partie ciała wydają się większe niż są w rzeczywistości.
Zachwianiu proporcji Klepsydry sprzyjają również wady postawy. Najlepszy na ten problem będzie zatem lekki trening wzmacniający całe ciało – np. 2 razy w tygodniu zajęcia fitness TBC (Total Body Condition). W utrzymaniu prawidłowej postawy ciała pomoże także pływanie.
Na jędrność skóry Klepsydry świetnie wpłynie natomiast masaż limfatyczny (np. rollen) i masaż bańką chińską.

Styl Klepsydry

Co nosić?

 • wcięte w talii żakiety i dłuższe bluzki podkreślające talię;
 • paski, wstążki, szarfy zawiązywane w talii – również podkreślą wcięcie;
 • dekolty w serek lub łódkę – pięknie, ale z klasą wyeksponują pełny biust;
 • opięte spódnice i sukienki – podkreślą idealne proporcje Twojego ciała;
 • spódnice „ołówkowe” – idealnie podkreślą kształt Twoich nóg;
 • spodnie jeansy i materiałowe o prostej nogawce, tzw. bootcut – najlepiej będą podkreślały Twoją sylwetkę i nie będą „ściskać” Twoich pełnych kształtów tak, jak np. spodnie rurki;
 • płaszcze z wcięciem lub paskiem w talii – podkreślą Twoje kształty.

Czego unikać?

 • bluzek z rękawem „nietoperz” i obszernych, bezkształtnych bluz sportowych – optycznie zrujnują Twoje idealne proporcje ciała;
 • bluzek z żabotem – nie będzie wyglądał dobrze w zestawieniu z Twoim pełnym biustem;
 • luźnych, workowatych ubrań ukrywających talię – będziesz w nich wyglądać niekorzystnie i mało sexy;
 • spodni „dzwonów” – będą wyglądać korzystnie tylko na bardzo wysokich Klepsydrach.

SŁAWNE KLEPSYDRY:

Katy Perry

Scarlett Johansson

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE