Twarz prostokątna/podłużna – dobór fryzury, makijażu i dodatków

Twarz prostokątna/podłużna – dobór fryzury, makijażu i dodatków

Twarz prostokątna lub podłużna – w zależności od kształtu szczęki i linii włosów – jest bardzo pożądana w świecie medialnym. Ma świetne proporcje, najczęściej jest bardzo symetryczna, a do tego pasuje do niej większość fryzur. Mimo to jej posiadacze nie zawsze są z niej zadowoleni i napotykają wiele trudności z ukrywaniem jej mankamentów. W tym artykule podpowiemy, jak „oszukać” swój naturalny kształt twarzy i w pełni go docenić.

Dobór fryzury

Najczęstszą „bolączką” posiadaczek podłużnych i prostokątnych twarzy jest szerokie i wysokie czoło. Niektóre panie chciałyby też optycznie skrócić twarz – szczególnie, jeśli jest bardzo szczupła. Tym wszystkim problemom zaradzi odpowiednia fryzura – poniżej kilka podpowiedzi, jak powinna wyglądać.

DŁUGOŚĆ. Najlepsza długość włosów dla tych, którzy chcą optycznie skrócić twarz, to włosy maksymalnie do ramion. Bardzo krótkie włosy uniemożliwią dodawanie szerokości w odpowiednich miejscach, a długie i proste włosy wydłużą tylko dodatkowo twarz. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z innych długości! W dalszych punktach podpowiadamy, co zrobić, aby różne fryzury pomogły nam osiągnąć zamierzony efekt.

GRZYWKA. To idealne rozwiązanie dla wszystkich pań, które chciałyby ukryć swoje czoło i skrócić optycznie twarz. Prosta, asymetryczna – wszystko zależy od tego, w której czujesz się lepiej i jak dużą część twarzy chcesz zakryć.

KOŃSKI OGON. Jeśli nie chcesz dodatkowo wydłużyć twarzy i wyeksponować czoła, nie zalecamy mocnego wiązania włosów. Jeśli natomiast nie masz problemów z akceptacją swojej twarzy, będzie to idealna fryzura, żeby pochwalić się nią przed całym światem.

LOKI, FALE. Objętość – zwłaszcza ta w odpowiednim miejscu – to duży sprzymierzeniec osób o podłużnej twarzy. A jaki jest lepszy sposób na nadanie włosom objętości, niż poprzez pofalowane lub podkręcone włosy? Jeżeli naturalnie masz proste włosy, a lubisz je podkręcać, pamiętaj o tym, by najszersza warstwa loków znajdowała się na poziomie kości policzkowych. Jeśli natomiast z natury masz kręcone włosy, wystarczy, że założysz je za ucho lub upniesz – tak, by nie leżały na twarzy.

PRZEDZIAŁEK. Miejsce przedziałka nie ma większego znaczenia, chyba że masz dłuższe, proste włosy – wtedy zalecamy przedziałki boczne.

CIĘCIA. Zdecydowanie polecamy cieniowanie i pazurki. Odradzamy równą długość wszystkich włosów, zwłaszcza, jeśli Twoje włosy są dłuższe, niż za ramiona.

JAK OPTYCZNIE POSZERZYĆ I SKRÓCIĆ TWARZ? Poprzez grzywki, loki i fale na wysokości kości policzkowych, odsłanianie uszu.

NIE POLECAMY. Przyklapniętych fryzur, długich i prostych włosów, prostych włosów tuż przy twarzy, prostych bobów, objętości wyłącznie na czubku głowy.

Dobór makijażu

Podobnie jak właściwa fryzura, tak i makijaż może nam pomóc w skróceniu optycznym twarzy i nadaniu jej wyraźniejszych rysów. Oto kilka trików, jak osiągnąć taki efekt:

MODELOWANIE. Pamiętajmy: ciemne kryje, jasne uwypukla i podkreśla. Przydadzą nam się więc podkłady w trzech odcieniach (jak najbardziej zbliżonym do naszej cery, o ton ciemniejszy i o ton jaśniejszy). Efekt krycia osiągniemy też aplikując na twarz bronzer. Jeśli więc chcemy optycznie skrócić twarz, nakładamy (na nałożoną wcześniej na całą twarz warstwę podkładu-bazy) na górę czoła i dół brody podkład ciemniejszy. Jeśli nasza twarz jest prostokątna i chcemy złagodzić jej kąty, nakładamy ciemniejszy podkład również na brzeg szczęki i kąty czoła. Natomiast jaśniejszy podkład nałóżmy na kości policzkowe. Pamiętaj, by dokładnie rozetrzeć granice pomiędzy podkładami.

RÓŻ. Jasny, delikatnie błyszczący róż nałóż na kości policzkowe niemalże do linii włosów. W ten sposób poszerzysz optycznie twarz.

OCZY. Paniom o długich twarzach polecamy kreski na powiekach – szczególnie pasować Wam będzie makijaż cat eye. Nie bójcie się też mocnego podkreślenia rzęs – im grubsze i bardziej wyraziste, tym lepiej!

BRWI. Długie, podkreślone (kredką lub cieniem) brwi o bardzo delikatnym łuku – to najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

Dobór dodatków

KOLCZYKI. Proponujemy duże kolczyki wiszące tuż przy twarzy – optycznie ją poszerzą! Sprawdzą się zarówno kształty okrągłe, jak i kwadratowe.

NASZYJNIKI. Polecamy naszyjniki znajdujące się blisko szyi – a nawet bezpośrednio na niej.

OKULARY. Kształt oprawek nie ma większego znaczenia – grunt, żeby okulary były nieco szersze od twarzy na poziomie kości policzkowych. Grubsze oprawki odwrócą uwagę od długości twarzy – warto więc się na nie odważyć!

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE