Szumy uszne – prawdziwy koszmar

Szumy uszne – prawdziwy koszmar

Jeżeli ktoś z nas kiedykolwiek zmagał się z tym problemem, wie, że może on naprawdę spędzać nam sen z powiek. Gdy dodamy do tego problemy z koncentracją, to wiemy, że prawdopodobnie zmagamy się z szumami usznymi. Czym są one spowodowane i jak możemy im zapobiec?

Czym są szumy uszne?

Szumy uszne to dźwięki takie jak piski, gwizdy, szelesty i dzwonienie, słyszalne w jednym lub w obojgu uszu. Czy to znaczy, że każdy taki dźwięk to objaw długotrwałej dolegliwości? Niekoniecznie! Każdy z nas na pewno kiedyś napotkał takie „przypadki”, ale tak naprawdę, dp[iero gdy utrzymują się one dłużej niż kilka minut, warto udać się do lekarza, który poszuka odpowiedniej diagnozy. Zwykle dzielimy szumy uszne na:

  • ciągłe, czyli słyszane bez przerwy,
  • okresowe, tzn. takie, które odbierane są z pewnymi przerwami (od kilku godzin do kilku tygodni).

Czynniki powodujące szumy

Mimo tego, że nie istnieją naukowe dowody, świadczące o tym, co dokładnie powoduje powstawanie szumów usznych, uważa się, że są one efektem niewielkich, lecz nieodwracalnych uszkodzeń komórek słuchowych. Ich następstwem jest sytuacja, w której nasz mózg nie potrafi już odpowiednio filtrować dochodzących do naszych uszu dźwięków.

Więcej o szumach usznych i ich przyczynach przeczytasz na https://audiofon.com.pl/szumy-uszne-terapia 

Leczenie

Jeżeli pacjent słyszy takie nieprzyjemne dźwięki, to w pierwszej kolejności powinien udać się do lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę. Jej kluczowym punktem jest odnalezienie miejsca ich powstawania, a dopiero następnym krokiem będzie przeprowadzanie odpowiedniego leczenia. Musi być ono niemalże skrojone pod konkretnego pacjenta. Metoda leczenia zależeć będzie nie tylko od przyczyny i miejsca powstawania szumów, gdyż mogą one powstawać na absolutnie każdym poziomie drogi układu słuchowego, zaczynając od przewodu słuchowego zewnętrznego, kończąc aż na korze słuchowej.

Podsumowanie

Pacjent zmagający się z niewątpliwie nieprzyjemną dolegliwością, jaką są szumy uszne, nie jest skazany na lata dyskomfortu. Istnieje szereg sposobów, oferowanych przez współczesną medycynę, który może zredukować lub ukrócić nasze cierpienia. Najważniejsze jest jednak to, aby nie zwlekać z wizytą u specjalisty zajmującego się przypadkami podobnymi do naszego. Im szybciej zareagujemy, tym szybciej uzyskamy pomóc.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE