Szafka pod umywalkę – jak wybrać odpowiednią?

Szafka pod umywalkę – jak wybrać odpowiednią?

Zanim rozpoczniemy zakupy, musimy zastanowić się, jaką funkcję pełnią w naszej łazience meble. Szafki łazienkowe pod umywalkę oczywiście stanowią doskonały schowek na środki czystości. Nierzadko okazuje się też, że łazienka stanowi niejako składzik na rzeczy, które nie znalazły miejsca w innej części mieszkania. Na co zwracać uwagę podczas kupna szafki umywalkowej?

Podstawowe cechy szafki do łazienki pod umywalkę

Szafka podumywalkowa powinna być przede wszystkim wykonana solidnie, z materiału, który będzie odporny na wilgoć i wodę. Ważne, aby była łatwa w utrzymaniu czystości. Powinniśmy zrezygnować więc z powierzchni, o które trudno zadbać. Jeśli mamy małą łazienkę, lepiej jest zainwestować w wykończenie błyszczące, które odbija światło i optycznie powiększa przestrzeń. Niezależnie od rozmiaru, warto zwracać uwagę na materiał, ponieważ takie szczegóły decydują o tym, czy będziemy używać mebli z przyjemnością.

Jaka szafka będzie najlepsza do mojego wnętrza?

Warto już na etapie projektu dokładnie przemyśleć, gdzie powinna znajdować się umywalka i jak szafka pod nią ma współgrać z resztą łazienki. Wspomnieliśmy już o optycznym powiększeniu przestrzeni dzięki błyszczącemu wykończeniu, ale są na to również inne sposoby. Przykładem jest wybór szafek bez uchwytów. Nie powinniśmy też bać się większych mebli, które nawet w niewielkiej łazience będą wyglądać dobrze. Jeżeli skomponujemy wnętrze z dużą ilością pojedynczych, niespójnych elementów, możemy je delikatnie pomniejszyć optycznie.

Warto przejść w tym momencie do funkcjonalności szafek, co przecież jest najważniejsze. Jeżeli jesteśmy posiadaczami niewielkiej umywalki, a z łazienki nie korzysta więcej niż jedna osoba, nie potrzebujecie więc prawdopodobnie szerokiej szafki. Zainwestujcie w mniejszy model, który ma mniej niż 60 cm szerokości. Jeżeli trzymacie część kosmetyków w łazience, możecie wybrać model z dwoma szufladami. Na jednym poziomie przechowujcie swoją pielęgnację, na dole zaś mogą znaleźć się środki czystości.

Jeśli jednak stawiacie przede wszystkim na pojemność szafki, dobrze jest kupić szerszą, w komplecie z umywalką, np. taką powyżej metra szerokości, w której przechowywać można niemal wszystko. Jeśli chcecie uniknąć wrażenia ciężkości, sprawcie sobie szafkę wiszącą, która nieco ,,odchudzi” wasze wnętrze. Szafki z tak szerokimi szufladami, mają często wbudowane przegrody, które ułatwiają segregację produktów. Jeżeli jednak sami musicie organizować przestrzeń, wystarczy zaopatrzyć się w separatory lub stworzyć je samodzielnie. Duża szafka, np. pod umywalkę nablatową, może być również doskonałym uzupełnieniem ceramiki, jeśli wybierzemy dopasowany kolorem mebel. 

Szafka pod umywalkę z drzwiczkami czy z szufladami?

Te dwa mechanizmy różnią się nie tylko ze względu na wygląd zewnętrzny, ale i funkcjonalność. Szafki z drzwiczkami sprawdzą się lepiej, gdy planujemy przechowywać w danym miejscu artykuły stojące, których zbyt często nie wyjmujemy, np. butelki z chemią domową. Zwykle musimy się schylić do takiego mebla, dlatego nie jest to wygodne, gdy przechowujemy tam kosmetyki, z których korzystamy codziennie.

Szuflady natomiast dużo lepiej sprawdzą się u posiadaczy i posiadaczek kosmetyków, nakładanych codziennie oraz akcesoriów, po które często sięgamy. Łatwy dostęp do takiej szuflady sprawia, że dużo przyjemniej używamy danych przedmiotów. Warto zwrócić uwagę na fakt samej widoczności wszystkich produktów. W szufladzie widzimy wszystko dokładnie, podczas gdy ciemna, głęboka szafka z drzwiczkami uniemożliwia zidentyfikowanie produktów. Sprawdźcie różne propozycje (np. ofertę KOŁO), producenci mają w swojej ofercie wiele ciekawych produktów.  

Szafka pod umywalkę – ułatwienia

Wspomnieliśmy, że wybierając szafkę pod umywalkę, warto zastanowić się nad materiałem, który powinien być odporny na wilgoć. Dobrze również zwrócić uwagę na to, aby mechanizm zamykania szuflad był bezproblemowy. Zapomnicie o problemie głośnego trzaskania szuflad, jeżeli szafka ma zamontowany system cichego domykania. Z czasem docenicie to, gdy w pośpiechu będziecie chować swoje kosmetyki. Wydaje się, że szafka pod umywalkę nie jest tak znaczącym elementem, jak na przykład sama ceramika. Okazuje się jednak, że dobrze dobrana będzie ułatwiać nam codzienne korzystanie z łazienki.
 

A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE