Jakie szafki sprawdzą się w łazience? Oto 5 kluczowych cech

Jakie szafki sprawdzą się w łazience? Oto 5 kluczowych cech

Wybierając szafki do tego pomieszczenia, warto kierować się przede wszystkim ich solidnym wykonaniem i odpowiednim zabezpieczeniem. Nie bez znaczenia jest jednak także ergonomia.

Meble dopasowane do wymiarów łazienki

Pierwszą cechą, jaką powinno spełniać wyposażenie łazienkowe, jest dopasowanie do wielkości pomieszczenia, pozwalające na wygodne korzystanie z poszczególnych urządzeń i mebli przy zachowaniu swobody komunikacji. Innymi słowy – wspomniana ergonomia. Projektanci wnętrz podają dokładne odległości, jakie należy zachować pomiędzy urządzeniami i meblami, aby umożliwić poruszanie się po pomieszczeniu bez ryzyka uderzenia czy potknięcia się o coś. W internecie znajdziemy dokładne wytyczne odnośnie przestrzeni, jaką należy zapewnić przed umywalką i toaletą. Dowiemy się, ile miejsca należy zachować, aby móc wygodnie wytrzeć się i ubrać po wyjściu spod prysznica czy z wanny. Warto uwzględnić wszystkie te dane projektując łazienkę samodzielnie i dopiero na ich podstawie określić wymiary oraz lokalizację pożądanych szafek.

jakie-szafki-sprawdza-sie-w-lazience-3.jpg

Solidne szafki łazienkowe – z jakich materiałów?

Drugą istotną cechą, jaką powinny charakteryzować się meble łazienkowe, jest solidne wykonanie. Oprócz kwestii materiału, do której zaraz wrócimy, ważne jest staranne wykończenie. Wszelkie nierówności, zarysowania czy ubytki w okleinie mogą powodować przedostawanie się wilgoci lub wręcz podciekanie wody do wnętrza, a więc w efekcie wybrzuszanie, pękanie czy powstawanie grzyba. Decydując się na meble z drewna, warto wybrać gatunki egzotyczne, bardziej odporne na działanie wysokich temperatur i podwyższonej wilgotności niż gatunki rodzime. Koniecznie należy przyjrzeć się temu, jak drewno jest zabezpieczone. Jeśli nie zależy nam na naturalnym materiale, możemy zdecydować się na płyty laminowane, odporniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu.

Szafki łazienkowe odporne na wilgoć

Odporność na wilgoć to kluczowa cecha mebli łazienkowych (tanie i solidne szafki do łazienki znajdziesz tutaj). Oprócz materiału użytego do produkcji szafek znaczenie mają także takie drobne elementy jak zawiasy, uchwyty czy prowadnice – nie powinny być podatne na korozję.

jakie-szafki-sprawdza-sie-w-lazience-2.jpg

 

Meble do łazienki łatwe w czyszczeniu

Istotnym czynnikiem, który warto uwzględnić, wybierając meble łazienkowe, jest łatwość czyszczenia. Zabrudzenia takie jak osad kamienny czy plamy po kosmetykach powinny dać się usunąć bez szorowania, za pomocą wilgotnej, miękkiej ściereczki. W przeciwnym razie szafki szybko zostaną porysowane, a uszkodzenia powierzchni znacznie zmniejszą ich żywotność. 

Szafki łazienkowe dopasowane do stylu wnętrza

Szafki łazienkowe, podobnie jak wyposażenie innych wnętrz, dostępne są w wielu różnorodnych stylach. Urządzając łazienkę, warto dopasować do siebie wszystkie elementy, tak by tworzyły spójną całość o wyrazistym stylu.

Szafki łazienkowe powinny być trwałe, odporne na wilgoć i łatwe w czyszczeniu. Należy dopasować je do stylu oraz wielkości wnętrza.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE