Światło w ogrodzie – pomysły na aranżacje

Światło w ogrodzie – pomysły na aranżacje

Szukasz pomysłu na aranżacje oświetlenia w ogrodzie? Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne. Przeczytaj nasz artykuł aby dowiedzieć się więcej.

Gdzie umiejscowić lampy?

Umiejscowienie oświetlenia jest zależne od efektu jaki chcemy uzyskać oraz od źródła zasilania lamp. Jeśli zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie i swobodzie poruszania się po ogrodzie, zainstalujmy źródła światła wzdłuż wytyczonych ścieżek oraz w pobliżu miejsc, w których najłatwiej byłoby się dostać do ogrodu osobom niepowołanym. Będziemy się dzięki temu czuć jeszcze bezpieczniej. Jeżeli chcemy uzyskać nieco romantyzmu i kameralnego nastroju, warto ustawić lampy tak, aby były nieco schowane w roślinności – da to nam efekt, przytłumionego światła. Oświetlenie należy jednak instalować w takiej odległości od roślin, aby ich nie zniszczyć, nie sparzyć im liści.

oswietlenie-ogrodu

Producenci oświetlenia ogrodowego proponują coraz ciekawsze modele lamp ogrodowych fot. Ogrodosfera.pl

Drugą kwestią, którą trzeba rozważyć, jest kwestia zasilania. Lampy solarne trzeba postawić w miejscu, które będzie dobrze nasłonecznione, tak aby mogły one spełniać swoją funkcję. Lampy zasilane prądem muszą być umiejscowione tak, aby z jednej strony nie było problemu z ich podłączeniem, a z drugiej – tak, aby na trawniku nie leżały kable, stwarzające ryzyko dla zdrowia.

oswietlenie-ogrod

Lampa zewnętrzna na werandę lub taras, fot. Ogrodosfera

Rodzaje lamp

Jeżeli cieszymy się ogrodem przestronnym, przypominającym w swej scenografii park, świetnie będą się w takiej przestrzeni komponować wysokie, smukłe lampy żeliwne. Są one eleganckie, klasyczne, poddają się niestety korozji i w szczególny sposób należy o nie dbać. Lampy aluminiowe świetnie sprawdzą się na tarasach, przy basenach – nadadzą otoczeniu nowoczesnego wyglądu. Z łatwością można je dopasować do innych, znajdujących się w ogrodzie sprzętów, ponieważ produkowane są w różnych kolorach. Bardzo ozdobne są też lampiony. Idealnie będą wyglądać na tarasie, w altance – sprawią, że w naszym ogródku zrobi się niezwykle nastrojowo.

oswietlenie-ogrodu

Lampy ogrodowe zamontowane wśród roślin, fot. Ogrodosfera

Ile kosztuje instalacja oświetlenia?

Oczywiście koszt oświetlenia, to głównie koszt lamp. Będziemy także potrzebowali kabla, żeby dostarczyć lampom prąd, jego cena to kilka złotych za metr. Do tego konieczny jest także zakup gniazdek zewnętrznych, których koszt to około 30 złotych. Oczywiście możemy sami zająć się instalacją, ale lepiej jest zostawić specjaliście elektrykowi „zabawę z prądem”. Koszt podłączenia każdej lampy to od 100 do 150 złotych. Tych wszystkich wydatków nie wymagają natomiast lampy solarne, są one rozwiązaniem mniej kosztownym, ale także mniej efektownym.

Zdjęcia lamp pochodzą ze strony: http://ogrodosfera.pl/lampy-ogrodowe.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Sypialnia Dla Dwojga: praktyczna i harmonijna
Walentynkowa Kolekcja Home&you: wybierz idealny upominek
Kosiarka Spalinowa: ułatwi prace w ogrodzie
Trampoliny: na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Dekoracje Na Przyjęcie: przygotuj szampańską zabawę