Sposoby na puszące się włosy

Sposoby na puszące się włosy

Często mówi się, że problem z „puchem” na włosach mają jedynie te osoby, które nieodpowiednio je pielęgnują lub systematycznie niszczą koloryzacją albo innymi zabiegami fryzjerskimi. Jak się okazuje, nie zawsze jest to jednak zgodne z prawdą. Często zdarza się bowiem, że włosy niemiłosiernie się puszą nawet osobom, u których są niemal oczkiem w głowie. Dlaczego? Może to być spowodowane ich naturalną tendencją do puszenia – zdarza się tak głównie u osób z naturalnie kręconymi lub falowanymi i suchymi włosami, a także z powodu nieodpowiedniego dobrania kosmetyków do typu włosa. Co zrobić, aby nie popełniać błędów stylizacyjnych i pomóc włosom przezwyciężyć problem puszenia? Warto stosować się do kilku poniższych rad.

Zwróć uwagę na to, jak myjesz włosy

Walkę z puszeniem się włosów należy zacząć od doboru odpowiedniego szamponu do mycia. Zawsze pamiętajmy, że warto wybierać szampony o delikatnym składzie, bez szkodliwych składników silnie czyszczących, takich, jak np. drażniący skórę głowy SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate. Dobrym pomysłem jest też mycie włosów… odżywką, która, tak samo, jak delikatny szampon, świetnie poradzi sobie z oczyszczeniem włosów. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać o tym, żeby do mycia używać odżywki pozbawionej silikonów w składzie, za to zawierającej Cetrimonium Chloride. Ponadto, stosując taką metodę oczyszczania na co dzień, trzeba też mniej więcej raz na dwa tygodnie potraktować włosy „zwykłym”, silnie czyszczącym szamponem z SLS w składzie, aby dokładnie oczyścić włosy z chemikaliów, które mogą się na nich znajdować.

Dobierz odpowiednią odżywkę

Problem puszenia pomoże rozwiązać odpowiednio dobrana odżywka. Warto postawić na tą, która w składzie ma substancje silnie nawilżające, wręcz natłuszczające włosy od środka. Zatrzymują one wilgoć wewnątrz włosów, dzięki czemu czupryna mniej się puszy i wygląda zdrowiej. Aby odżywka tak zadziałała szukajmy w jej składzie głównie naturalnie występujących olei, np. z awokado, ze słodkich migdałów, olejku rycynowego, oleju kokosowego, oliwy z oliwek, olejku jojoba, czy np. masła shea.

Odstaw stylizatory z zawartością alkoholu

Twoje włosy się puszą, a Ty wierzysz reklamom produktów do stylizacji, które mają temu zapobiec? Niestety, po ich zakupie nic, oprócz stanu Twojego portfela się nie zmienia? Powodem jest zawarty w wielu stylizatorach alkohol oraz chemikalia, które na krótki czas rzeczywiście mogą zapobiec puszeniu i pomóc w ułożeniu fryzury, jednak na dłuższą metę zwyczajnie wysuszą nam włosy, przez co staną się one jeszcze bardziej podatne na puszenie. Z tego względu drogeryjnych stylizatorów, takich, jak pianki, żele, gumy fryzjerskie, lakiery itp., zostawmy sobie na specjalne okazje, a na co dzień dbajmy o dobrą kondycję włosa i jego odpowiednie nawilżenie.

Wypróbuj moc olei

Dobrym sposobem na problemy z puszeniem jest też nakładanie na włosy… olei pielęgnujących. Ta metoda jest znana i kultywowana przez indyjskie kobiety od wieków, a obecnie stała się niezmiernie popularna także i u nas. Jak stosować oleje? Dobrym pomysłem jest nakładanie odrobiny oleju na włosy na kilka godzin przed ich myciem, po czym zmywanie delikatnym szamponem. Olejek pielęgnujący można też nakładać na dłonie, a następnie dłońmi dotykać suchych włosów. Takie działanie powinno pomóc nawet już spuszonym włosom. Polecane oleje to np.: arganowy, lniany, kokosowy czy oliwa z oliwek.

Zmień nawyki

Aby polepszyć stan włosów i zminimalizować puszenie, warto też odstawić suszarkę lub suszyć włosy sporadycznie i to chłodnym nawiewem, gdyż nadmierne ich przesuszenie sprzętami fryzjerskimi tylko spotęguje problem. Po umyciu włosów nie należy ich także trzeć ręcznikiem, a jedynie otulić nim włosy, aby zebrał nadmierną wilgoć. Jeśli mamy włosy kręcone, czeszmy je „na mokro”, bo ciąganie skręconych kosmyków „na sucho” tylko pogorszy stan spuszenia. Pamiętajmy też o wyborze odpowiedniego grzebienia lub szczotki – o szerokim rozstawie zębów.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Farbowanie Henną: wady i zalety
Przegląd Grzywek: jaką wybrać?
Preparat Na Porost Włosów: wybierz najskuteczniejszy dla siebie