Snowboard – śnieżna jazda bez trzymanki

Snowboard – śnieżna jazda bez trzymanki

Gdy za oknem robi się coraz chłodniej, a z nieba leci biały puch, to znak, aby zacząć myśleć o zimowych szaleństwach na stoku. W ostatnich latach, fani sportów zimowych, zamiast szusowania na nartach, coraz częściej wybierają uroki deski snowboardowej. Dlaczego? Dla kogo polecany jest ten sport i jakie są jego wady i zalety?

Czym właściwie jest snowboarding?

Snowboarding to zimowy sport polegający na jeździe oraz wykonywaniu akrobacji na specjalnie do tego przystosowanej desce snowboardowej. Istnieje kilka metod jazdy, a sama dyscyplina zyskała już miano olimpijskiej. Początki tego zimowego szaleństwa sięgają zaś lat 60. ubiegłego wieku, gdy młodzi fani jazdy na deskorolce chcieli kultywować swoją pasję również zimą. Z tej właśnie potrzeby zrodził się pomysł stworzenia „zimowej deski”, z której wyłonił się dzisiejszy snowboarding.

Kto może jeździć na desce?

Niemal każdy. Dolna granica wieku to 4 lata, a górnej granicy nie sposób wyznaczyć. Ważne, aby amator snowboardu mógł utrzymać się na desce i był na tyle sprawny, by móc na niej jeździć. Snowboarding to sport, który przypadnie do gustu zarówno mężczyznom, jak i kobietom, ważne tylko, aby chętny do jazdy delikwent miał prawdziwą chęć i odwagę do przeżywania podniebnych, zimowych akrobacji. A co będzie nam potrzebne do jazdy? Do uprawiania snowboardingu niezbędny jest oczywiście odpowiedni sprzęt oraz miejsce, pogoda, chęć do jazdy i… niezła kondycja. Przed rozpoczęciem uprawiania snowboardingu należy bowiem zadbać o sprawność fizyczną, aby próby jazdy nie skończyły się ogólnym zmęczeniem organizmu i tzw. zakwasami.

Zalety sportu

Jazda na snowboardowej desce dostarcza wielu niezapomnianych i nieporównywalnych z niczym innym emocji. Podczas jazdy możemy podziwiać piękne śnieżne widoki oraz podnosić sobie poziom adrenaliny podniebnymi skokami. Poza tym, snowboarding przyniesie nam również wiele korzyści zdrowotnych – wzmocni mięśnie, usprawni pracę serca, poprawi równowagę, przyczyni się do dotlenienia organizmu, wpłynie na wydzielanie endorfin w organizmie i pozwoli spalić wiele kalorii.

Wady sportu

Jedną z głównych wad tej dyscypliny jest jej urazowość. Podczas jazdy szczególnie narażone na kontuzje są głowa i kończyny (w przypadku kończyn górnych – zwłaszcza przedramiona i nadgarstki). Do wad należy również zaliczyć dość spory koszt uprawiania sportu – przede wszystkim początkowy wydatek związany z profesjonalnym sprzętem snowboardowym i koszty wyjazdów w góry.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE