Dieta śródziemnomorska uznawana jest za jedną z najzdrowszych diet świata. Może ją stosować niemal każdy, tak długo, jak ma na to ochotę – jest bowiem dietą, która z powodzeniem może stać się sposobem żywienia na całe życie. Najlepszym dowodem są mieszkańcy południa Europy – Włosi, Grecy czy Hiszpanie – od których „zapożyczona” została dieta.
Co wchodzi w skład diety śródziemnomorskiej
Główną rolę w diecie pełnią takie produkty, jak owoce, warzywa, kasze, makarony, ryby, pełnoziarniste pieczywo i owoce morza. Rzadziej spożywa się jaja i drób, a najrzadziej (mniej więcej raz w miesiącu) – czerwone mięso i słodycze. Olej zastępujemy oliwą z oliwek, a potrawy przyprawiamy czosnkiem i ziołami. Raz dziennie również można – choć nie trzeba – wypić lampkę czerwonego wina, które wspomoże trawienie. Jeżeli chcemy stosować ten sposób żywienia jako dietę odchudzającą, musimy przestawić się na zjadanie pięciu posiłków dziennie, ograniczać kalorie do 1200-1400 na dzień i regularnie się ruszać (ćwiczenia, sport, spacery, itp.).
Dla kogo jest polecana?
Najmniejsze problemy z tą dietą będą miały osoby, które już rozsmakowały się w kuchni włoskiej czy greckiej. Podobnie jest z osobami, które nie lubią lub nie chcą spożywać mięsa. Miłośnicy słodyczy i czerwonego mięsa będą musieli nieco popracować nad swoimi nawykami, z pewnością jednak i oni przyzwyczają się do tej diety, która jest bardzo urozmaicona, a do tego zdrowa – poleca się ją szczególnie osobom, które mają problemy z nadciśnieniem i wysokim poziomem cholesterolu.
Piramida żywieniowa
Codzienne posiłki opieraj na:
- owocach,
- warzywach,
- pieczywie pełnoziarnistym,
- ryżu,
- makaronie,
- oliwie z oliwek,
- serze,
- jogurtach,
- orzechach,
- nasionach,
- ziołach i przyprawach.
Kilka razy w tygodniu spożywaj:
- ryby,
- owoce morza,
- jajka,
- drób.
Kilka razy w miesiącu możesz zjeść:
- czerwone mięso,
- słodycze.
Zalety i wady diety śródziemnomorskiej
Zalety diety:
- różnorodna,
- pozwala schudnąć ok. 4kg na miesiąc,
- jest bezpieczna, a nawet wpływa korzystnie na organizm,
- po jej zakończeniu efekt jo-jo jest mało prawdopodobny.
Wady diety:
- efekty mogą być mało zadowalające,
- może być problematyczna dla osób przyzwyczajonych do jedzenia dużych ilości mięsa
Nie ma wyraźnych przeciwwskazań do przejścia na tę dietę, choć osoby chorujące przewlekle dla pewności powinny skonsultować się z lekarzem, zanim zaczną ją stosować.