Skuteczne sposoby na kaca

Skuteczne sposoby na kaca

Jak bardzo byśmy się nie starali, w którymś momencie (a w Sylwestra jest to szczególnie prawdopodobne) możemy stać się ofiarą zakrapianych przyjęć. Jak uniknąć ich najgorszych skutków albo przynajmniej zminimalizować ich destrukcyjny wpływ na nasze samopoczucie? Oto sprawdzone porady:

Przed imprezą

1. Pod żadnym pozorem nie wychodź z domu z pustym żołądkiem – nawet, jeśli w trakcie imprezy czy przyjęcia planowane są posiłki. Najlepiej niedługo przed wyjściem zjedz coś pełnoziarnistego (makaron, ryż czy kanapkę z ciemnego chleba) albo tłustą rybę (np. łososia lub makrelę). Dzięki temu Twój organizm znacznie wolniej będzie przyswajał alkohol.

2. Jeśli masz w domu suplementy z witaminami, koniecznie przyjmij je przed wyjściem z domu – sprawdzi zarówno się kompleks witamin, jak i same witaminy z grupy B (szczególnie B6 lub B12). W trakcie metabolizmu alkoholu organizm zużywa bardzo duże ilości witamin, w związku z czym dobrze już zawczasu zaopatrzyć go w ich zapasy.

3. Jeżeli jesteś w stanie – wypij łyżkę oliwy z oliwek. Jeśli nie, możesz pokropić nią lub zamoczyć w niej chleb i zjeść jako przekąskę. Tak jak pełnoziarniste pieczywo czy tłuste ryby, oliwa spowolni przyswajanie alkoholu.

W trakcie imprezy

1. Nie mieszaj alkoholi! To podstawowa zasada, o której jednak często zdarza nam się zapominać. Oczywiście, kieliszek szampana o północy po wcześniejszym piciu wina czy wódki nie uczyni większych szkód w Twoim organizmie, ale wypróbowywanie wszystkich alkoholi z open baru czy picie tego, co akurat jest pod ręką – już tak.

2. Złota zasada: trzymaj się proporcji 1:1, czyli po każdym kieliszku alkoholu wypij szklankę wody. Dzięki temu unikniesz odwodnienia, czyli głównej przyczyny fatalnego samopoczucia następnego dnia.

3. Jeśli przewidujesz picie większych ilości alkoholu, wybieraj jasne napoje (wódka, białe wino, gin). Ciemne, takie jak whiskey, tequila czy czerwone wino, zawierają więcej substancji, które przyczyniają się do powstawania kaca.

4. Uważaj na bąbelki – badania wykazują na to, że gazowane alkohole są szybciej przyswajane przez organizm (co być może zapewni Ci lepszą zabawę wieczorem, za to następnego dnia będziesz jej mocno żałować). Szampana i wino musujące pozostaw więc na toast o północy, a przez resztę imprezy trzymaj się niegazowanych napojów.

Przed snem

1. Wypij butelkę czystej wody – nawet, jeśli naprawdę nie masz na nią ochoty. Pamiętaj, że odwodnienie to Twój największy wróg!

2. Unikaj picia tabletek przeciwbólowych „na zapas” – mogą tylko dodatkowo podrażnić i tak już obciążony żołądek.

Po przebudzeniu

1. Tak jak przed imprezą, tak i teraz wypij swój suplement z witaminami. Nie przesadzaj jednak z ilością tabletek – standardowa, zalecana dawka z zupełnością wystarczy!

2. Zjedz odpowiednie śniadanie, które doda Ci energii i sprawi, że zapomnisz o wszystkich grzechach (przynajmniej tych alkoholowych) poprzedniej nocy. Najlepiej sprawdzi się jajecznica, owocowe smoothie, tosty z miodem albo owsianka z owocami.

Jeśli z jakichś powodów i tak dopadł Cię syndrom dnia następnego albo nie udało Ci się trzymać opisanych wyżej zasad, oto sposoby na to, by jak najszybciej powrócić do świata szczęśliwych ludzi bez kaca:

1. Woda, woda, woda. Zaraz po przebudzeniu sięgnij po czystą wodę i wypij jej tyle, ile dasz radę.

2. Po wypiciu wody sięgnij po soki – np. jabłkowy albo żurawinowy. Unikaj natomiast soków z owoców cytrusowych, które podrażniają żołądek.

3. Aby uzupełnić poziom elektrolitów, wypłukanych przez alkohol, możesz sięgnąć po napoje izotoniczne – oczywiście jako dodatek, a nie zastępstwo wody. Jeszcze lepiej sprawdzi się woda kokosowa, która zawiera aż pięć elektrolitów występujących w ludzkim organizmie, a do tego jest zdrowsza, niż napoje energetyczne.

4. Zabiegaj kaca – wysiłek fizyczny to jedna z najlepszych metod na szybkie pożegnanie bólu głowy i uczucia rozbicia. Choć wstanie z łóżka to pewnie ostatnie, na co będziesz mieć ochotę, warto się przemóc i pokonać kaca własnymi siłami.

5. A na dolegliwości żołądkowe tradycyjnie polecamy herbatę miętową. 🙂

Oczywiście najlepszą metodą uniknięcia kaca jest rozsądek w trakcie zabawy, czego z całego serca Wam życzymy 🙂 Jeśli jednak to nie wyjdzie – pamiętajcie o naszych wskazówkach, a szybko zapomnicie o przykrych konsekwencjach zabawy!

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE