Skóra trądzikowa – jakie kosmetyki pielęgnacyjne stosować?

Skóra trądzikowa – jakie kosmetyki pielęgnacyjne stosować?

Dobór odpowiedniej pielęgnacji może nie tylko zniwelować istniejące wypryski, ale także ustrzec przed powstawaniem blizn potrądzikowych.
 

Cera trądzikowa – najczęstsze błędy

Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby zmagające się z problemem trądziku i zmian skórnych jest stosowanie kosmetyków, które mocno wysuszają skórę. Jednym z tradycyjnych sposobów walki z trądzikiem jest przemywanie zmian spirytusem salicylowym. Pielęgnacja cery trądzikowej preparatami na bazie alkoholu przynosi jednak więcej szkody niż pożytku.

Tuż po nałożeniu spirytusu lub innego agresywnego środka możemy poczuć ściągnięcie, wysuszenie i pieczenie skóry. To znak dla gruczołów łojowych, że powinny pracować intensywnie i produkować większe ilości sebum, które de facto prowadzi do wyświecania skóry i zmian trądzikowych.

O tym pamiętaj!

Czego potrzebuje cera trądzikowa? Pielęgnacja naturalnymi produktami to absolutna podstawa! Podstawowym krokiem w pielęgnacji cery trądzikowej jest nawilżanie skóry. Wybierając odpowiedni krem, należy zwrócić szczególną uwagę na skład.

Idealny preparat łączy właściwości nawilżające z leczniczymi i jest wolny od parafiny oraz olejów mineralnych odpowiedzialnych za zatykanie porów. Najlepszym wyborem są kremy o lekkiej i nietłustej konsystencji na bazie wody – to najlepsza pielęgnacja.

Cera trądzikowa wymaga użycia lekkich kosmetyków na bazie siarki, ekstraktu z brzozy, drożdży, kwasów owocowych czy aloesu. Bardzo dobrym wyborem są wszelkie kosmetyki azjatyckie oraz, dostępny od niedawna w Polsce, płynny aloes bez dodatków konserwujących, barwników i parabenów. 

A skoro mowa o pielęgnacji azjatyckiej, nie sposób nie wspomnieć o rewelacyjnych kosmetykach na bazie śluzu ślimaka. Kosmetyki na bazie mucyny, która znajduje się we wspomnianym śluzie, przejawiają działanie antybakteryjnie oraz pomagają w regeneracji naskórka. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zmniejszyć ilość zmian trądzikowych oraz zapobiec powstawaniu blizn potrądzikowych.

Złuszczanie cery trądzikowej

Nie tylko nawilżanie jest ważne. Równie istotnym elementem pielęgnacji jest złuszczanie skóry, dzięki któremu możemy pozbyć się zalegających nań obumarłych komórek.

W sezonie jesienno-zimowym warto skorzystać z zabiegu złuszczania chemicznego przy pomocy kwasów owocowych, zaś w pozostałych okresach roku wykonywać przynajmniej jeden peeling tygodniowo. Najlepszym wyborem są peelingi enzymatyczne, które efektywnie złuszczą obumarłe komórki, nie przyczyniając się do rozprzestrzeniania się zmian.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE