Serce – jak o nie dbać?

Serce – jak o nie dbać?

Zbudowane jest z mięśni poprzecznie prążkowanych serca, a jego działanie nie podlega woli. Działa jak podwójna pompa, która pompuje krew do płuc lub do tkanek ciała. Dzięki automatyzmowi pracy serce samo kontroluje swoje skurcze. Warto o nie dbać, stosując odpowiednią dietę i pamiętając o aktywności fizycznej.

Czym zajmuje się serce?

Serce jest narządem napędowym całego układu krążenia. Jego najważniejszą funkcją jest rozprowadzanie po organizmie krwi, która zawiera tlen i substancje odżywcze oraz produkty przemiany materii. Krew wędruje tętnicami po całym ciele, a do serca wraca żyłami. Serce samo kontroluje swoją pracę, ponieważ posiada komórki pełniące funkcję rozrusznika i takie, które przekazują pobudzenie do całego narządu.

Jak należy o nie dbać?

Sercu sprzyja regularne spożywanie posiłków – przynajmniej 4-5 dziennie, najlepiej w ustalonych porach. Ważne jest ograniczenie soli w diecie, ponieważ może ona zwiększać ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca. Zamiast soli lepiej stosować oregano, bazylię, tymianek, majeranek, seler naciowy czy natkę pietruszki.

Bardzo ważne jest także ograniczenie cukru i tłuszczy zwierzęcych. Zalecane jest wprowadzenie do diety zdrowych ryb morskich, zawierających błonnik warzyw i owoców oraz fermentowanych produktów mlecznych. Na serce świetnie działa umiarkowana aktywność fizyczna, a zwłaszcza bieganie, pływanie, jazda na rowerze czy spacery.

Czym jest arytmia serca i jak jej przeciwdziałać?

Arytmia to zaburzenia rytmu serca, których przyczyny często są trudne do ustalenia. Na stronie https://dietadlaserca.pl/artykuly/styl_zycia/skad-bierze-sie-arytmia-serca/ można dowiedzieć się, że niedawno udało się zidentyfikować aż 151 genów wpływających na migotanie przedsionków.

Niestety o arytmiach nadal niewiele wiadomo, a serce zazdrośnie strzeże swoich tajemnic. Na pewno duży wpływ na ich wystąpienie ma choroba niedokrwienna serca spowodowana np. miażdżycą. Stąd też tak ważna jest prawidłowa dieta i codzienna dawka ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu.

 
ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Podróżowanie: jak z turysty stać się podróżnikiem?
Dyskopatia: innowacyjne metody kuracji
Krzywe Plecy: jak się nie garbić?
Pizza W Warszawie: gdzie ją zjeść w Stolicy?
Rumień: jak z nim walczyć?
Odpowiedniki Leków: tańsze od oryginalnych leków z tą samą substancją czynną