Ryby i owoce morza w diecie – dlaczego należy je spożywać?

Ryby i owoce morza w diecie – dlaczego należy je spożywać?

Od lat słyszymy, że ryby stanowią jeden z ważniejszych elementów naszej diety. Razem z owocami morza zajmują honorowe miejsce w piramidzie żywienia. Często mówi się o nich, że są towarem luksusowym. Czy rzeczywiście mają zbawienny wpływ na organizm? Jak często jeść ryby? Jakie korzyści dla naszego zdrowia niesie ich spożywanie?

Ryby i owoce morza – źródło cennych wartości odżywczych

Nie da się ukryć, że ryby i owoce morza to idealne źródło wielu wartości odżywczych. Ich częste spożywanie pozytywnie wpływa na organizm.

Źródło kwasów omega-3

Ryby morskie słyną głowie z tego, że zawierają dużą ilość kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do prawidłowej pracy organizmu. Do właściwości kwasu omega 3 należy to, że:

  • zapobiega chorobom układu krążenia, w tym miażdżycy;
  • zmniejsza nasilenia alergii;
  • pozytywnie wpływa na pracę mózgu;
  • poprawia pamięć;
  • jest skuteczny w profilaktyce Alzheimera.

Źródło witaminy A, B, D i E

Ryby oraz owoce morza zawierają dużą dawkę witamin i przy regularnym spożywaniu są w stanie pokryć większą część zapotrzebowania na nie. Dostarczają również duże ilości makroelementów takich jak fosfor, wapń oraz jod. Odpowiadają one za mocne kości, zapobiegają chorobom stawów, a dodatkowo są bardzo ważne w profilaktyce chorób tarczycy.

Owoce morza to przede wszystkim źródło witaminy B12. Ma ona kluczowy wpływ na zdrowy stan krwi, ponieważ uczestniczy w procesie produkcji elementów morfotycznych.
Ryby morskie są polecane w szczególności osobom, które zmagają się z problemami starzejącej się skóry. Witamina E zapobiega powstawaniu podrażnień, a dodatkowo nawilża cerę, pozytywnie wpływając na jędrność skóry.

Które ryby warto jeść?

Warto wiedzieć, że nie wszystkie ryby posiadają takie same właściwości. Jeśli chodzi o obecność cennych tłuszczy, największą ich ilość zawierają ryby morskie. Warto również zaznaczyć, że rodzaj ryb różni się zawartością poszczególnych witamin. Chude mięso zawiera duże ilości witaminy B, a tłuste jest bogate w witaminy A, D i E.

Jedząc ryby należy jednak wprowadzić pewne ograniczenia. Dzieciom, kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym odradza się zbyt częste jedzenie ryb takich jak łososie lub szproty. Wszystko dlatego, że mięso z niepewnego źródła zawiera dużą ilość metali ciężkich, które obciążają organizm.
Bez wątpienia ryby i owoce morza warto włączyć do swojej diety. Zaleca się ich regularne spożywanie przynajmniej dwa razy w tygodniu. Ryby dostarczają niezbędnych do funkcjonowania kwasów tłuszczowych, których człowiek nie jest w stanie sam wytworzyć w swoim organizmie.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE