Rozstępy – problem estetyczny

Rozstępy – problem estetyczny

Jedną z polskich epidemii, a może nawet pandemii jest szybki wzrost ilości osób z nadwagą, coraz częściej wręcz otyłych. Nadwaga to nie tylko wzrastające ryzyko chorób krążeniowych, to w nie mniejszym stopniu, także problem estetyczny. Osoba otyła po jakimś czasie zaczyna bowiem zauważać, na przykład w okolicy brzucha, pośladków, bioder i ud, czerwone podłużne paski, które po jakimś czasie stają się zagłębieniami.

Problem natury estetycznej

Podobne zresztą zjawisko dotyka kobiety w ciąży. Zjawisko to nazywamy pojawieniem się tzw. rozstępów. Jednak, by ludzie otyli nie czuli się z tym problemem osamotnieni to warto dodać, iż na rozstępy są narażeni również kulturyści, osoby będące często na dietach niskokalorycznych oraz młodzież w okresie dojrzewania.

Zjawisko to może mieć również podłoże genetyczne albo powodowane zmianami hormonalnymi. Mimo to i tak największym czynnikiem powstawania rozstępów pozostaje otyłość. Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej – do ich powstawania przyczynia się z upośledzenie fibroplastów, komórek powodujących powstawanie takich białek, jak kolagen i elastyna. Rozstępy częściej występują u kobiet.

Jako pierwsze pojawiają się rozstępy czerwone, które po kilku miesiącach zamieniają się w rozstępy białe. To oczywiście daje niekorzystny efekt estetyczny. Rozstępy można leczyć i dobrze jeśli zaczniemy od prób ich likwidowania już na etapie czerwonych. Białe rozstępy leczy się już o wiele trudniej. W wypadku pierwszych stosowane są między innymi metody farmakologiczne.

Kto może pomóc?

Warto jest zgłosić się do dermatologa zaraz po zauważeniu pierwszych rozstępów w tak zwanej fazie zapalnej. Można spytać też o poradę dermatologa na portalu internetowym, takim jak np. https://dermatolog.pl. W wypadku świeżych rozstępów pozytywne efekty może dać również wizyta u kosmetologa, który może zastosować mikrodermabrazję powodującą złuszczanie się górnej warstwy naskórka. Czasem stosuje się ścieranie naskórka aż do warstwy brodawkowej, co ułatwia potem wnikanie środków leczniczych w głąb skóry. Dlatego nierzadko łączy się mikrodermabrazję z peelingiem leczniczym, przy którym stosuje się m.in. kwas glikolowy i kwas trójchlorooctowy. Rogowacenie oraz procesy zapalne dosyć skutecznie hamuje tretinoina, chociaż przy jej stosowaniu istnieje wiele przeciwwskazań – nie powinno się tej metody stosować choćby w wypadku osób otyłych lub cukrzyków.

Jednak by zapobiec pojawianiu się rozstępów, warto jest zadbać o to by nie było częstych wahań wagi ciała. W diecie powinno się zadbać o odpowiednią zawartość witamin, cynku i krzemu. Pomocne w zapobieganiu powiększaniu się rozstępów są też odpowiednie kremy.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE