Rodzaje wentylatorów

Rodzaje wentylatorów

Które wentylatory powinniśmy wykorzystać we własnym domu? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Konstrukcja kluczem do rozróżnienia

Najpopularniejszym kryterium branym pod uwagę przy rozróżnianiu rodzajów wentylatorów jest właśnie konstrukcja i miejsce zastosowania. Wyróżniane są wentylatory osiowe (inaczej śrubowe), odśrodkowe i o przepływie mieszanym. Wentylator osiowy przeznaczony jest do tłoczenia powietrza o niskim ciśnieniu; jego zastosowanie jest bardzo uniwersalne, ponieważ bywa montowany zarówno w halach przemysłowych, jak i w biurowcach czy domach mieszkalnych. Specjalistycznym typem wentylatora osiowego jest wentylator osiowy przeciwbieżny, stosowany np. na okrętach. Wentylatory odśrodkowe, w przeciwieństwie do osiowych, tłoczą powietrze o wysokim ciśnieniu, dzięki czemu najczęściej są używane jako wentylatory kanałowe. Znajdują zastosowanie również w systemach klimatyzacyjnych.

Ze względu na montaż

Rodzaje wentylatorów można również określić za pomocą miejsca ich montażu. Zazwyczaj są to wentylatory dachowe, naścienne, kanałowe i sufitowe. To, gdzie są instalowane, w dużej mierze podpowiada nazwa każdego z nich. Urządzenia różnią się pomiędzy sobą nie tylko miejscem instalacji, ale także właściwościami; na przykład wentylator dachowy powinien być odporny na działanie czynników zewnętrznych, na które jest najbardziej narażony. Z kolei wentylatory ścienno-sufitowe są mało wydajne, przez co na ogół służą jako uzupełnienie nie do końca sprawnej wentylacji grawitacyjnej. Ich przeciwieństwo stanowią wentylatory kanałowe – z racji miejsca ich montażu są urządzeniami o dużej wydajności, a w dodatku mogą pracować zamiast wentylacji naturalnej. Co ciekawe, nawet jeśli wentylator kanałowy jest wyłączony, powietrze płynie niemal swobodnie.

Wentylatory w naszych mieszkaniach

Wentylatory są często montowane na stałe w naszych mieszkaniach. W kuchni taką rolę pełni najczęściej okap, który dzięki odpowiedniemu podłączeniu może stać się wyciągiem i odprowadzać powietrze na zewnątrz budynku. Wentylatory łazienkowe powinny być z kolei zabezpieczone przed dostaniem się wody, a także zamontowane z dala od zasięgu ręki osoby biorącej kąpiel. Ważne jest, by zainstalowane urządzenie stosunkowo często zapewniało wymianę powietrza. Bardzo często mówiąc o wentylatorze mamy na myśli przenośne urządzenie, ustawiane na biurku lub na podłodze – w gorące lub duszne dni pomagają one zapewnić lepszy przepływ powietrza. Szeroki wybór takich wentylatorów (biurkowych, stojących i podłogowych) znajdziemy tu.

Prawidłowo dobrany wentylator zapewni odpowiedni przepływ powietrza w naszym mieszkaniu. Niezależnie od tego, czy poszukujemy wentylatora montowanego na stałe, czy tez przenośnego – będącego doraźną pomocą podczas upałów – pamiętajmy o dopasowaniu parametrów urządzenia do naszych indywidualnych potrzeb.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Geranium: i jej liczne zalety
Kranówka: czemu warto ją pić?
Mała Kuchnia: urządź się ładnie i funkcjonalnie
Małe Mieszkanie: jak je optycznie powiększyć?
Sprzęt Elektryczny: na co zwrócić uwagę przy wyborze
Trawnik: poradnik jak go położyć