Rodzaj karnacji a opalanie

Rodzaj karnacji a opalanie

Promieniowanie UV w różny sposób może wpływać na osoby o odmiennej karnacji.Trzeba do niej dostosować zarówno stosowane specyfiki, jak i czas ekspozycji na słońce. W warunkach europejskich, można wyróżnić 4 podstawowe fototypy skóry, w stosunku do których stosuje się odpowiednie zasady opalania się.

Fototyp I – celtycki

Osoby o fototypie celtyckim można rozpoznać po bladej, a wręcz białej karnacji oraz piegach występujących na różnych częściach ciała. Bardzo charakterystyczne jest także posiadanie przez nie bardzo jasnych blond lub rudych włosów oraz niebieskich bądź zielonych oczu.

Osoby o fototypie celtyckim powinny bardzo ostrożnie wystawiać swoje ciało na słońce, ponieważ pochodzące od niego promieniowanie UV już nawet po pięciu minutach od rozpoczęcia opalania może wywołać oparzenia. Skóra osób o takim fototypie w trakcie opalania praktycznie nigdy nie osiąga koloru brązowego, dlatego powinny one z opalania się po prostu zrezygnować. Osoby o fototypie celtyckim w trakcie ekspozycji ciała na słońce muszą używać kremu przeciwsłonecznego o jak najwyższym faktorze (najlepiej 50+), najlepiej sprawdzonej marki np. https://www.apo-discounter.pl/marki-kosmetykow-vichy-c-768_301.html

Fototyp II – północnoeuropejski

Osoby, które posiadają fototyp północnoeuropejski można rozpoznać po jasnej karnacji, włosach w kolorze jasnym lub ciemnym blond oraz niebieskich, szarych bądź zielonych oczach. Na skórze takich osób mogą się oprócz tego pojawiać gdzieniegdzie piegi.

Osoby z karnacją typu północnoeuropejskiego mogą mieć problem z opaleniem się. Jest to u nich proces długotrwały ze względu na dużą wrażliwość skóry na słońce, które w nadmiernej ilości może wywoływać jej zaczerwienienie lub nawet oparzenie. Dlatego, w celu uzyskania brązowej opalenizny, zaleca się by osoby o karnacji tego typu opalały się często, ale krótko, stosując krem przeciwsłoneczny o faktorze 25 lub 30.

Fototyp III – środkowoeuropejski

Osoby o fototypie środkowoeuropejskim posiadają lekko śniadą karnację, a na ich skórze bardzo rzadko pojawiają się piegi. Charakterystyczne dla nich są oprócz tego włosy w kolorze ciemny blond lub brązowym oraz oczy najczęściej o zabarwieniu brązowym, szarym bądź niebieskim.

Osoby posiadające taki fototyp skóry mogą opalać się dość swobodnie bez większego ryzyka wystąpienia oparzenia, jeśli stosują kremy przeciwsłoneczne o odpowiednim faktorze (10 lub 15). Już niewielka dawka promieni słonecznych powoduje zbrązowienie skóry i piękną opaleniznę. Osoby o fototypie środkowoeuropejskim nie powinny jednak przesadzać i robić sobie przerwy w ekspozycji na pełnym słońcu.

Fototyp IV – południowoeuropejski

Osoby posiadające fototyp południowoeuropejski, można rozpoznać po śniadej lub nawet oliwkowej karnacji, ciemnych lub brązowych włosach oraz czarnych lub ciemnobrązowych oczach. Na skórze osób z takim fototypem, nie występują piegi.

Osoby o fototypie południowoeuropejskim praktycznie cały rok mogą cieszyć się piękną opalenizną, gdyż nawet niewielka dawka promieni słonecznych wywołuje brązowienie ich skóry. Mimo tego w trakcie opalania na plaży lub przebywania długi czas w innym nasłonecznionym miejscu, powinny one używać kremu przeciwsłonecznego o faktorze od 5 do 10. Pozwoli to uniknąć efektu szybkiego postarzania się skóry wskutek nadmiernej ilości promieniowania UV.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Higiena Intymna: podstawowe zasady
Najważniejsze Badania: jak często się badać?
Kawa Pięciu Przemian: odzyskaj równowagę w organizmie
Łączenie Przypraw: poznaj najważniejsze zasady
Krostki Po Depilacji: nieestetyczne i bolesne
Motywacja: postaw na swoim i odnieś sukces