Repelenty na wakacje – co pomoże nam odstraszyć owady?

Repelenty na wakacje – co pomoże nam odstraszyć owady?

Preparaty odstraszające na komary oraz kleszcze mają różne składy i formuły, a przez to różnią się także skutecznością działania. Kupując repelent zawsze należy sprawdzić, jaka występuje w nim substancja czynna oraz dla kogo jest przeznaczony.

Skład repelentów

Najsilniejsza substancja odstraszająca owady – DEET, czyli N, N-dietylom-toluamid – nie może być stosowana u małych dzieci i kobiet w ciąży. DEET jest bardzo skuteczną i silną trucizną, której obecność w składzie informuje nas o tym, że repelent będzie działał bardzo dobrze, ale sami musimy ocenić, czy chcemy go stosować. DEET nie można aplikować na rany i otarcia, nie możemy go nakładać na ręce, a ubrania po powrocie do domu należy wyprać. Przed DEET należy chronić oczy.

Jeśli nie chcemy lub nie potrzebujemy repelentu z DEET, możemy wybrać preparat zawierający inną substancję czynną o udowodnionym działaniu. Do grupy tej należą IR3535, ikarydyna oraz citriodiol. Ten ostatni w stosunkowo niewielkim stężeniu pojawia się w produktach przeznaczonych do stosowania u kobiet w ciąży i dzieci poniżej 3. miesiąca życia.

Repelenty dla wrażliwych

Wśród środków odstraszających owady znajdziemy również produkty na bazie olejków eterycznych, zwłaszcza lawendowego i geraniowego. Są to zwykle plastry, opaski czy środki w sprayu. Olejki eteryczne nie działają niestety na kleszcze i wszystkie gatunki komarów, a niektóre ich mieszanki nie nadają się dla dzieci poniżej 6. roku życia czy nawet starszych. Egzamin zdają za to citriodiol, IR3535 czy ikarydyna w odpowiednich stężeniach.

Jak stosować repelenty

Wybierając repelent, zwróćmy uwagę, co ile musi być stosowany. Niższe stężenie substancji czynnych to większe bezpieczeństwo, ale i konieczność częstszych aplikacji. Niektóre produkty dostępne są w żelu lub roll-onie, co przedłuża ich trwałość.

 

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Stwardnienie Rozsiane: jak się objawia ?
Zapalenie Dziąseł: jak je rozpoznać i leczyć?
Różyczka: objawy i leczenie
Alergia: wziewna, skórna i pokarmowa
Szumy Uszne: jak się ich pozbyć?
Olejek Cbd: właściwości i zastosowanie