Jak ustrzec się przed ukąszeniem kleszcza?

Jak ustrzec się przed ukąszeniem kleszcza?

Kleszcze to wyjątkowo nieprzyjemne dla ludzi i zwierząt pajęczaki, które do rozmnażania i przemieszczania się potrzebują obecności ssaków, dlatego lubią „osiedlać się” tam, gdzie mają do nich dostęp. Dlaczego są niebezpieczne? Kleszcze mogą przenosić lub powodować w organizmach, zarówno ludzi, jak i zwierząt, różne choroby, np. boreliozę, babeszjozę, bartonellozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

Taktyka kleszcza

Kleszcze budzą się z zimowego spoczynku wraz z nadejściem pierwszych oznak cieplejszej, wiosennej pogody i pozostają aktywne aż do listopada. Można je spotkać nad wodą, w lesie – lubią przebywać na drzewach liściastych, ale uwaga – także na leżących na ziemi starych gałęziach oraz na pniach, na polanie, a nawet pośród traw w parku miejskim. Naukowcy nie do końca jeszcze odkryli tajemnicę tego, jak kleszcze rozpoznają bliską obecność ludzi i zwierząt. Spekuluje się, że mogą one posiadać zdolność wyczuwania ciepła lub potu ssaków.

Kleszcze celują zwłaszcza w delikatne miejsca na naszym ciele. Często czepiają się okolic uszu, łokci, czy punktów pod kolanami, ale prawda jest taka, że sprytny kleszcz potrafi ugryźć człowieka niemal wszędzie. Jego ukąszenie często jest nie do zauważenia – kleszcze wgryzają się w skórę niepostrzeżenie i bardzo delikatnie. Sprawdź poniżej sposoby obrony.

Odpowiednie ubranie

Pamiętajmy o tym, aby przed wizytą w lesie, nad jeziorem, czy nawet przed zwykłym spacerem z psem na osiedlowej polance, zakładać na siebie bluzy z długimi rękawami, spodnie zakrywające całą długość nóg, buty w pełni zasłaniające stopy i kapelusz potencjalnie izolujący kleszcza od naszej głowy.

Chemiczne środki odstraszające

Obecnie w walce z kleszczami pomoże nam także „broń chemiczna” 🙂 . Chodzi oczywiście o dostępne w aptekach spray’e, które będą odstraszały od nas kleszcze. Warto zapytać o preparat zawierający permetrynę, która jest dla tych pajęczaków zabójcza. Należy jednak pamiętać, aby nie nakładać jej bezpośrednio na skórę, tylko spryskiwać nią ubranie. Permetryna jest względnie trwałym środkiem – utrzymuje się na tkaninach nawet po praniu. Warto też rozważyć pomysł zakupu maści lub spray’u, do stosowania bezpośrednio na skórę. Na rynku jest ich wiele, a producenci zapewniają, że działają one odstraszająco na kleszcze i komary.

Obserwacja ciała

Pamiętajmy również o tym, aby wiosną, latem i jesienią, po każdym, nawet krótkim spacerze w zagrożonych obecnością kleszczy miejscach, dokonać dokładnych oględzin całego ciała, szczególną uwagę zwracając na głowę oraz punkty na ciele, które mogą wydawać się trudno dostępne, jak np. pępek, czy pachwiny.

Szczepienie

Obecnie w Polsce możemy odpłatnie zaszczepić się przeciwko zapaleniu mózgu wywołanym przez kleszcza. Najlepszą porą na szczepienie jest zima lub wczesna wiosna, ale, często wczesnym latem również można dokonać szczepienia, które będzie skutecznie chroniło organizm jeszcze w tym samym roku. Szczepieniu przeciw KZM (kleszczowemu zapaleniu mózgu) powinny poddać się zwłaszcza te osoby, które w ciepłej połowie roku mają styczność z miejscami zagrożonymi obecnością kleszczy, np. turyści wybierający się nad jeziora, czy pod namiot. Cały zabieg składa się zwykle z kilku zastrzyków, dawkujących odpowiednie ilości szczepionki w dłuższych odstępach czasu. Zwykle, szczepienie przeciw KZM obejmuje ok. trzech lub czterech zastrzyków, a jego cena waha się od ok. 80 do 150 zł w zależności od miasta i ośrodka zdrowia, w którym dokonujemy szczepienia.

Porada: Korzystając z uroków przyrody podczas letniego spaceru, czy wyjazdu, pamiętajmy, by wypoczywać z głową i nie narażać się na ewentualne ataki niebezpiecznych dla naszego zdrowia i życia kleszczy.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE