Prozdrowotny charakter wód termalnych

Prozdrowotny charakter wód termalnych

Baseny termalne przyciągają do siebie turystów i kuracjuszy, ponieważ leczą przeróżne schorzenia i uśmierzają ból przy dolegliwościach reumatycznych.

Czym są termy?

Już w starożytnym Rzymie znano termy. Były one chętnie i często odwiedzane przez Rzymian, zwłaszcza z wyższych klas społecznych. Nie każda ciepła woda wypływająca ze źródła może być określana mianem wody termalnej. Według przyjętej definicji, temperatura wody musi przekraczać co najmniej o 5 stopni Celsjusza wzwyż średnią roczną temperaturę powietrza na danym obszarze. Najczęściej termy mają temperaturę rzędu 25-30 stopni Celsjusza. Nawet w czasie zimy można dzięki temu korzystać z basenów termalnych pod gołym niebem.

Po wiekach zmniejszonej popularności, znów wracają one do łask, a współczesne, świetnie zorganizowane kąpieliska termalne są odwiedzane przez tysiące turystów. Również i baseny termalne w Polsce, np. Terma Bania, cieszą się niemałym zainteresowaniem. Jest to całkowicie uzasadnione nie tylko tym, że są one jednym z najnowocześniejszych i największych tego typu obiektów w Europie, ale również dlatego, że kąpiele w gorących wodach źródlanych wpływają korzystnie na nasze zdrowie i urodę.

Właściwości term

Termy działają relaksująco, a ciepła woda powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co skutkuje lepszym ukrwieniem wszystkich narządów wewnętrznych. Po kuracji w basenach termalnych człowiek nabiera energii. Zadaniem zabiegów w wodach z ciepłych źródeł jest zwiększenie skuteczności przyswajania przez organizm człowieka substancji mineralnych, m.in. wapnia, sodu, potas, miedzi, krzemu, cynku, litu, chloru, manganu, magnezu, żelaza i siarki.

Polskie termy podhalańskie cieszą się dużą popularnością, ale ich sława trwa dopiero kilka lat. W Białce Tatrzańskiej wody termalne są wydobywane z głębokości 2500 metrów. Charakteryzują się zróżnicowanym składem fizykochemicznym i niską kwasowością. Mają wysoki stopień mineralizacji, dzięki czemu cechują je walory lecznicze i rehabilitacyjne. Kąpiele w nich są wskazane przy rekonwalescencji pacjentów po wielu zabiegach i schorzeniach. Są one w stanie redukować bóle mięśni, stawów, bóle głowy, regulować gospodarkę hormonalną czy też przywracać spokój i równowagę psychiczną człowieka.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Spa: pozwól sobie na luksus
Wkładki Przeciwpotne: czy warto je kupić?
Suplement Nutrition: naturalne wsparcie w odchudzaniu
Hurtownia Wina: dlaczego warto tam kupować
Weganizm Dla Początkujących: Od czego zacząć
Polskie Filmy: wybieramy 10 najelpszych!