Poród – prywatnie czy państwowo?

Poród – prywatnie czy państwowo?

Gdy decydujesz się na dziecko, niemal niezwłocznie pojawia się też w Twojej głowie pytanie dotyczące tego, w jaki sposób i gdzie przyjdzie ono na świat. Zdania na temat warunków panujących w polskich klinikach, zarówno tych państwowych, jak i prywatnych są natomiast tak podzielone, że niekiedy naprawdę trudno jest przyszłym mamom podjąć decyzję co do preferowanego miejsca porodu. Co trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Poród w szpitalu państwowym

Od lat w narodzie pokutują różnego typu przerażające historie na temat rzekomo traumatycznych porodów, za które płaci Narodowy Fundusz Zdrowia w państwowych szpitalach. I o ile w historiach tych jest sporo prawdy, wszak jeszcze kilka lat temu warunki panujące na porodówkach polskich szpitali były naprawdę złe, to dziś można zauważyć znaczącą ich poprawę, a nawet niekiedy dorównywanie poziomem klinikom prywatnym. Niestety, tak dobre warunki można zaobserwować zwykle jedynie w szpitalach w większych miastach, które to szpitale na dodatek były niedawno remontowane.

Za wybraniem porodu w takiej właśnie placówce przemawia nie tylko fakt kosztu usługi medycznej pokrywanego przez NFZ, czyli zaoszczędzenia co najmniej od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, ale także specjalistyczny sprzęt oraz dostępność lekarzy specjalistów, którzy pomogą mamie i dziecku w razie jakichkolwiek komplikacji podczas porodu. Niestety, w prywatnych klinikach najczęściej nie ma takiego sprzętu, ani lekarzy, więc w przypadku skomplikowanego porodu, mama i dziecko, pomimo opłaconego pakietu w szpitalu prywatnym, mogą trafić karetką do szpitala państwowego.

Na niekorzyść szpitali państwowych przemawia jednak fakt częstej niesubordynacji i braku profesjonalizmu wśród personelu medycznego, a zwłaszcza pielęgniarek. Wiele mam w Polsce skarży się bowiem na ich niesympatyczne traktowanie właśnie przez pielęgniarki oraz na brak pytania ich o zgodę na wykonywanie danych świadczeń lub podawania leków. Każdy pacjent, a zwłaszcza ten, który staje w obliczu tak trudnego wyzwania jak poród dziecka, powinien czuć się bezpiecznie i godnie, o czym personel medyczny w polskich szpitalach państwowych często po prostu nie pamięta.

Poród w szpitalu prywatnym

Pierwszą różnicą jaką dostrzeżemy, gdy mowa o porodzie państwowym i prywatnym jest jego cena. Koszt urodzenia dziecka w klinice prywatnej to wydatek rzędu od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od wielkości miasta i renomy kliniki. Jeśli jednak sądzimy, że za poród płaci się tylko w prywatnym ośrodku, to jesteśmy w dużym błędzie. Koszta i to spore, bo niekiedy rzędu nawet kilku tysięcy złotych, możemy ponieść także decydując się na poród w szpitalu państwowym. Wszystko przez wykupowanie czasu pracy położnej i lekarza, a także kontrowersyjne znieczulenie zewnątrzoponowe, które w teorii powinno być, ze względów medycznych, udzielane pacjentkom nieodpłatnie, w praktyce jednak szpitale życzą sobie za nie pobieranie od nieświadomych swoich praw pacjentek opłat.

Za porodem w prywatnej klinice przemawiają też warunki, w których pacjentka przebywa. Zwykle ma ona do dyspozycji nowoczesną i przytulą salę, przeznaczoną tylko dla niej i jej rodziny oraz zwiększoną opiekę personelu medycznego. Niestety, ludzie są tylko ludźmi i niekiedy okazuje się, że to w szpitalach państwowych pacjentka może być lepiej traktowana przez pracowników kliniki, a i warunki sanitarne w wyremontowanych szpitalach państwowych nie będą w niczym ustępować tym, jakie widzimy w prywatnych klinikach.

W prywatnym ośrodku zwykle pacjentki mogą też bez przeszkód urodzić przez cesarskie cięcie. W przypadku porodu naturalnego do ich dyspozycji pozostaje znieczulenie zewnątrzoponowe, które jest wliczone w cenę zabiegu. Niestety, problem podczas porodu w takim miejscu może pojawić się wtedy, gdy niespodziewanie nadejdą jakiekolwiek komplikacje. Zwykle prywatne lecznice nie mają na stanie specjalistycznego sprzętu i nie zatrudniają na co dzień niektórych lekarzy, np. z specjalistów z dziedziny neonatologii. W takich niebezpiecznych przypadkach pacjentka i dziecko muszą zostać niezwłocznie przewiezieni do w pełni wyposażonej państwowej kliniki.

Przed podjęciem decyzji o miejscu porodu, warto odwiedzić stronę www.gdzierodzic.info, na której przyszli rodzice znajdą pomocne opinie o klinikach położniczych wystawione przez osoby, które poród już przeżyły.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Objawy Porodu: jak je rozpoznać?
Witaminy W Ciąży: niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu matki i dziecka
Suplementacja Przed Ciążą: dlaczego jest ważna?
Oksytocyna: czy jest niezbędna przy porodzie?
Adopcja Prenatalna: sposób na niepłodność
Wyprawka Szpitalna: jak się przygotować?