Polskie oleje i to, czego o nich nie wiesz

Polskie oleje i to, czego o nich nie wiesz

Codziennie, do przyrządzania potraw, używamy tłuszczu. Oliwa, masło, a na końcu olej – tak zdaje się wyglądać hierarchia wykorzystywanych do tego celu produktów. Gdy już kupujemy olej, nie bardzo wiemy, jaki wybrać, bo ich gama jest szeroka, a nam brakuje rozeznania w tym, co konkretny olej zawiera lub do czego się nadaje.

Olej słonecznikowy

Bezpieczniej jest stosować go na zimno, ponieważ w temperaturze przekraczającej 170°C spali się. Zasadniczo przeważają w nim kwasy tłuszczowe omega-6, natomiast dobroczynnych omega-3 olej słonecznikowy ma niewiele. Taka proporcja jest niekorzystna dla zdrowia. Co nie pozbawia jednak tego oleju jego właściwości kosmetycznych. Może być używany jako baza do masażu z olejkami eterycznymi, ze względu na swój delikatny zapach.

Olej rzepakowy

Okazuje się, że nasz polski olej rzepakowy wygrywa na wielu polach z tak zachwalaną, zagraniczną oliwą. Ma aż 10 razy więcej kwasów omega-3, które w dodatku utrzymują się w lepszej proporcji do ilości kwasów omega-6. Zawiera dużo steroli roślinnych, które pomagają w walce z cholesterolem. Nasz olej rzepakowy, pozyskiwany z kwitnących, żółtych pól jest także uniwersalny i tani. Można na nim smażyć potrawy, używać do pieczenia, a także dodawać do sosów i sałatek na zimno. Ma do tego bardzo przystępną cenę.

Olej lniany

O właściwościach prozdrowotnych oleju lnianego oraz samych ziaren siemienia lnianego można rozpisywać się w nieskończoność. Zbawiennie działa na układ pokarmowy, przyspiesza przemianę materii, reguluje pracę jelit, a do tego fantastycznie wpływa na skórę i włosy. Ilość kwasów omega-3 w nim zawartych jest jeszcze większa niż w oleju rzepakowym. Olej lniany jest jednakże kilka razy droższy od rzepakowego i nie ma aż tak uniwersalnego zastosowania – przede wszystkim nie może być wykorzystywany do smażenia, jedynie do potraw na zimno. Stosunkowo szybko także jełczeje, więc trzeba go zużyć w krótkim czasie. Mimo tych kilku minusów, warto chociaż od czasu do czasu pozwolić sobie na jego zakup.

Inne oleje

Powyższe oleje to te najpopularniejsze i stosunkowo często kupowane przez Polaków. Wybór olejów z całego świata jest jednak ogromny. Ze względu na właściwości, warto zainteresować się też olejem z pestek winogron, dyni, moreli, arganowym, sezamowym, z orzechów. Dobry olej to olej z pierwszego tłoczenia, nierafinowany, tłoczony na zimno, który nie został poddany procesowi obróbki cieplnej. Taka obróbka bowiem zabija wartościowe składniki oleju, a do tego zmienia jego skład na bardzo szkodliwy dla zdrowia. Raz użyty do smażenia olej (tutaj rzeczywiście lepsza będzie oliwa, która w wysokiej temperaturze aż tyle nie traci), wylewamy i nie przygotowujemy na nim posiłku po raz drugi.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE