Pierwszy dzień w szkole

Pierwszy dzień w szkole

Pierwszy dzień w szkole to ogromne przeżycie nie tylko dla maluchów, ale także dla ich rodziców. Wiele dzieci czeka na rozpoczęcie roku z ogromnym uśmiechem, ale niektóre z nich boją się rozpoczęcia tego nowego etapu w ich życiu. Jak zatem przygotować dziecko na pierwszą wizytę w szkole i na spotkanie z rówieśnikami? Przede wszystkim trzeba z dzieckiem bardzo dużo o tym rozmawiać. Rodzice powinni stwarzać pozytywny obraz szkoły. Ważne jest też, aby dziecko czuło, że rodzice w nie wierzą i wierzą, że sobie poradzi. Nie należy jednak przekonywać na siłę dziecka, że szkoła jest fajna. Trzeba pozwolić maluchowi powiedzieć, czego się obawia, aby móc pomóc pokonać jego lęki.

Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkole?

Wszystko powinno dziać się stopniowo, dlatego też warto zacząć przygotowywać dziecko wiele miesięcy wcześniej. Nie mówmy, że wraz z rozpoczęciem szkoły skończy się zabawa, a zaczną pierwsze obowiązki. Nie straszmy, że szkoła wymaga bycia posłusznym i grzecznym. Skupmy się na mówieniu o wielu nowych rzeczach, których dziecko się nauczy i o nowych kolegach i koleżankach, które pozna. Oczywiście dobrym rozwiązaniem byłoby zapisanie dziecka do jednej klasy z osobą, którą zna (czułoby się pewniej). Jednak nie zawsze istnieje taka możliwość, dlatego trzeba wytłumaczyć naszemu maluchowi, że wiele dzieci jest w takiej samej sytuacji i na pewno znajdzie pośród nieznajomych swojego przyjaciela. Jeżeli mamy taką możliwość, udajmy się wraz z naszą pociechą na wakacyjny spacer, jeszcze przed rozpoczęciem zajęć, obejrzeć budynek, do którego będzie codziennie przychodziła. Pokażmy plac zabaw, sale lekcyjne, opowiedzmy kilka zabawnych historii, które pamiętamy z naszych szkolnych lat. To tylko wzmocni poczucie pewności u dziecka – łatwiej jest iść do miejsca, które już się widziało i poznało.

Na krótko przed rozpoczęciem roku usiądźmy z dzieckiem i obejrzyjmy wraz z nim jego nowe książki i przybory szkolne. Pokażmy, czego się będzie uczył w tym roku. W ten sposób dziecko będzie wiedziało czego się spodziewać. Pierwszy września powinien przybrać postać małego rodzinnego święta. Poświęćmy w ten dzień jak najwięcej czasu naszemu nowemu uczniowi. Spakujmy razem tornister i przygotujmy niezbędne rzeczy. Można także wyposażyć dziecko w jakiś „talizman” (maskotka czy ulubiony miś), aby zwiększyć jego poczucie bezpieczeństwa. Dobrze jest wprowadzić dziecko w dobry nastrój i cierpliwie odpowiadać na zadawane pytania, nawet, jeśli ciągle się powtarzają i są banalne. Po zajęciach, gdy już odbierzemy pociechę, zapytajmy, jak było, co się podobało, a co nie. Zabierzmy na lody albo na inne smakołyki, pozwólmy dziecku pozytywnie zapamiętać ten dzień.

Pomimo że pierwsza wizyta w szkole już za nami, nie należy przestawać rozmawiać z dzieckiem. Przez pewien czas należy je przygotowywać do każdej wizyty w szkole, jakby miała ona być tą pierwszą.

Nie wszystkie dzieci od razu sobie radzą z nową sytuacją i nie dla wszystkich ten dzień będzie pozytywnym dniem. Nie należy wówczas na dziecko naciskać. Musi ono czuć, że rozumiemy jego lęk i mocno je wspieramy. Nie porównujmy go z innymi kolegami, którzy szybko zaaklimatyzowali się w nowej sytuacji, a tym samym nie dajmy mu odczuć, że nas zawiodło. Każde dziecko jest inne, inaczej się przystosowuje i ma inne lęki. Dajmy swojemu maluchowi czas. Jeżeli jednak i to nie pomoże, warto przeprowadzić rozmowę z nauczycielem, który widzi, jak dzieci zachowują się w klasie. Poprośmy, aby to wychowawca zwrócił większą uwagę na nasze dziecko i pomógł mu przebrnąć przez ten trudny okres.

Pamiętajmy, że pierwsza wizyta w szkole to bardzo ważny i zarazem stresujący dzień, dlatego ułatwmy naszemu dziecku rozpoczęcie nowego etapu w jego i naszym życiu.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Zabawki Dla Dzieci: drewniane czy plastikowe?
Zabawki Zręcznościowe: dla rozwoju dziecka
Nowotwór U Psa: przyczyny i leczenie
Prezenty Na Mikołajki: propozycje dla całej rodziny
Kąpiel Dziecka: łatwa i przyjemna
Przekąski Na Urodziny Dziecka: zdrowe i kolorowe