Pielęgnacja skóry naczyniowej – jak o nią dbać?

Pielęgnacja skóry naczyniowej – jak o nią dbać?

Oznacza, że naczynia krwionośne są kruche i mało elastyczne. Łatwo pękają i zostawiają na skórze tak zwane „pajączki”, fachowo nazywane teleangiektazjami. Problem dotyczy kobiet i mężczyzn w bardzo różnym wieku. U osób z genetyczną skłonnością pękające naczynka zaczynają być widoczne w wieku około 20 lat, a w miarę upływu lat problem się nasila. Zła wiadomość jest taka, że pajączki, które raz się pojawiły, same nie znikną – pozbycie się ich na stałe wymaga specjalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym. Dobra wiadomość brzmi: odpowiednia pielęgnacja skóry naczyniowej może skutecznie podnieść odporność cery na wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych oraz wzmocnić naczynia włosowate, zapobiegając tym samym ich pękaniu.

Czynniki sprzyjające występowaniu rozszerzonych naczynek krwionośnych

Wśród czynników wpływających na powstawanie rozszerzonych naczynek wymienia się przede wszystkim predyspozycje dziedziczne i działanie estrogenów. Dlatego na cerę naczyniową uskarżają się często kobiety korzystające z antykoncepcji hormonalnej i wchodzące w okres menopauzy, wiążący się z dużymi wahaniami hormonalnymi. Czynnikiem ryzyka są również nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krążenia, a zwłaszcza nadciśnienie tętnicze. Problem pękających naczynek dotyka zwłaszcza osoby o delikatnej, nadwrażliwej skórze, w tym również alergików. Specjaliści mówią również o zaburzeniach wątroby czy tak zwanych nerwicach naczyniowych. Ogromne znaczenie mają również czynniki zewnętrze, takie jak wahania temperatur, mróz, wiatr czy długie przebywanie na słońcu. Skłonność do cery naczyniowej można rozpoznać na podstawie wczesnych objawów, przede wszystkim rumienia pojawiającego się w chwilach silnego stresu, emocji i zdenerwowania.

Domowa pielęgnacja skóry naczyniowej

Profilaktyka polega w tym przypadku na odpowiedniej diecie, unikaniu kontaktu z niekorzystnymi czynnikami oraz przestrzeganiu zasad prawidłowej pielęgnacji. Warto zrezygnować z gorących i pikantnych potraw, picia mocnej kawy i alkoholu. Zamiast gorących kąpieli wybrać ciepły prysznic, ostrożnie korzystać z sauny. Latem uważać na słońce (koniec również z solarium!) i stosować kremy z wysokim filtrem, zimą korzystać z dobrych kremów ochronnych, unikać mrozu i gwałtownych zmian temperatury. Dieta powinna być bogata w witaminy B2, C, K i PP. Należy stosować specjalne kosmetyki z substancjami uszczelniającymi naczynia krwionośne, a niezawierające alkoholu, retinolu czy kwasów owocowych. Nie powinno się też używać gruboziarnistych peelingów i maseczek wymagających mocnego ścierania. Im wcześniej zacznie się przestrzegać tych wskazówek, tym szansa na uniknięcie nieestetycznych pajączków większa.

W profesjonalnych gabinetach kosmetycznych można usunąć pajączki. Najczęściej stosowane są zabiegi laserowego zamykania naczyń. Kiedyś popularna była również krioterapia.

Artykuł powstał przy współpracy z profesjonalny gabinetem kosmetologicznym Clinica Cosmetologica, w którym wykonuję się między innym takie zabiegi, jak zamykanie naczynek oraz terapie trądziku różowatego stosując system VariLite.

Źródła:
1. ABC pielęgnacji cery naczynkowej
http://zdrowie-i-uroda.wieszjak.polki.pl/abc-pielegnacji-cery-naczynkowej,pielegnacja-skory-artykul,10380119.html
2. Leczenie rumienia na twarzy
http://drkozicka.pl/arts/leczenie-rumienia-na-twarzy/

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Naturalny Kolagen: dla zregenerowania włosów, skóry i paznokci
Olejek Rycynowy: właściwości i zastosowanie
Walka Z Celluitem: skuteczne sposoby
Kolagen Rybi: dlaczego jest taki niezwykły?
Pielęgnacja Skóry Latem: zadbaj o siebie