Perfumy uniseks – czy warto je stosować?

Perfumy uniseks – czy warto je stosować?

Dziś na sklepowych półkach więcej jest perfum damskich i męskich, ale można znaleźć również perfumy uniseks. Czy rzeczywiście są dla każdego?

Jak działają perfumy?

Budowa perfum przypomina piramidę. Jej podstawą jest nuta bazowa, która trwa najdłużej, ale rozpoczyna się w kilka, kilkadziesiąt minut od rozpylenia jej na skórze. Wcześniej pierwsze skrzypce gra nuta głowy, później serca – gdy Ci się ona spodoba, jest wielce prawdopodobne, że perfumy staną się Twoimi ulubionymi. W każdej minucie zapachy nieco się różnią, ale to nuta bazowa odpowiada za ich głębię i trwałość. Dlatego kupując perfumy, nie można kierować się zapachem spod korka, ponieważ możesz się rozczarować, gdy rozpylisz je na skórze. Lub też pozytywnie zaskoczyć – warto perfumy wąchać na skórze.

Perfumy pachną na każdej skórze inaczej

Kompozycje zapachowe rozkwitają po kontakcie z ciepłem ciała, dlatego należy je rozpylać nie na papierku, ale na skórze. Wyboru, które perfumy kupić, dokonaj dopiero po kilku minutach – mieszanka, która Ci się nie podobała po pierwszym zetknięciu, może okazać się doskonała, gdy połączy się z Twoją skórą. Pod wpływem temperatury i Twojego pH perfumy mogą pachnieć zupełnie inaczej niż na skórze drugiej osoby, dlatego jeden zapach może być używany i przez mężczyzn, i przez kobiety.

perfumy-uniseks

Kobiece perfumy dla mężczyzn

Podział na męskie i damskie perfumy wprowadzono dopiero w XIX wieku i ta kategoryzacja bywa często sztuczna. Na męskiej skórze świetnie pachną na przykład perfumy różane, które przyprawione są nutą paczuli i pieprzu. Taki produkt, przeznaczony stereotypowo dla kobiet, może się niektórym mężczyznom bardzo podobać i będą go chętnie używać.

Męskie perfumy dla kobiet

Perfumy męskie to zazwyczaj nuty korzenne, drzewne i skórzane. Kto jednak powiedział, że w takim zapachu nie będą dobrze czuć się kobiety? Kobiety mocne perfumy o orientalnym lub korzennym aromacie mogą używać na przykład zimą. Natomiast latem mogą wybierać wodne lub cytrusowe mieszanki dla kobiet.

perfumy-uniseks

Perfumy uniseks

Istnieje również kategoria perfum uniseks, które mogą z powodzeniem używać i kobiety, i mężczyźni. Bardzo popularne są na przykład Calvin Klein One – w nucie podstawy zawiera klasyczne zapachy piżma, drzewo sandałowego, bursztynu, cedru, mchu dębowego. Natomiast w nucie serca i głowy zawiera kwiaty i owoce, które sprawiają, że zapach jest zaskakująco uniwersalny. Więcej perfum z kategorii uniseks znajdziesz tutaj: http://tagomago.pl/produkt/191/Calvin-Klein/CK-One-woda-toaletowa-spray-200ml/

Jak wybierać perfumy dla siebie?

Perfumy rozkwitają w kontakcie ze skórą, dlatego nie wybieraj ich, wąchając flakonik lub papierek testowy. Zapach uwalnia po kolei swoje nuty zapachowe pod wpływem temperatury ciała, dlatego rozpyl kilka kropel na nadgarstku i poczekaj kilka minut. Pierwszy kontakt z zapachem może nie przypaść Ci do gustu, ale gdy uwolnią się dalsze nuty, przekonasz się, czy mieszanka pasuje do Twojego charakteru.

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE