Pediatra – kim jest? Z jakim problemem możemy się do niego zwrócić?

Pediatra – kim jest? Z jakim problemem możemy się do niego zwrócić?

Pediatria jest bardzo ważną i jednocześnie wymagającą specjalizacją, gdyż zajmujący się nią lekarze powinni posiadać szeroką wiedzę z różnych dziedzin medycyny.

Czym dokładnie zajmuje się pediatra?

Praca pediatry polega przede wszystkim na wykrywaniu i leczeniu chorób występujących u dzieci. Lekarz specjalizujący się w pediatrii zajmuje się zarówno leczeniem drobnych schorzeń i urazów, jak i poważnych chorób genetycznych, a nawet zaburzeń psychicznych i psychospołecznych. Każde dziecko powinno znajdować się pod stałą opieką pediatryczną już od pierwszych dni życia. Dzięki temu możliwe jest szybkie wykrycie ewentualnych chorób lub zaburzeń rozwojowych u dziecka. Pediatra zleca również przeprowadzanie badań okresowych i dokonuje ich interpretacji, a ponadto kieruje dzieci na szczepienia ochronne. Ważnym zadaniem lekarza specjalizującego się w pediatrii jest także udzielanie rodzicom informacji dotyczących właściwej pielęgnacji niemowląt i dzieci oraz profilaktyka chorób dziecięcych. Ponieważ bardzo mali pacjenci nie potrafią jasno i jednoznacznie przekazać lekarzowi informacji o swoich dolegliwościach, bardzo ważną cechą dobrego pediatry jest intuicja.

Pediatra

Kiedy należy zabrać dziecko do pediatry?

Profilaktyka odgrywa bardzo ważną rolę zarówno w przypadku młodszych dzieci, jak i młodzieży. Dlatego należy przeprowadzać u pediatry regularne badania kontrolne. Wizyta w gabinecie pediatrycznym jest również konieczna w każdym przypadku, w którym u dziecka występują niepokojące objawy, takie jak podwyższona temperatura, kaszel, katar, biegunka, zaparcia, nadmierna senność, problemy ze snem, nadmierna płaczliwość, brak apetytu, wzdęty brzuszek czy brak reakcji na bodźce zewnętrzne (głosy, gesty). Do pediatry należy udać się również wtedy, gdy zauważymy u dziecka trudności ze ssaniem smoczka, nadpobudliwość, problemy z koncentracją i zaburzenia ruchowe lub opóźniony rozwój ruchowy. W trakcie wizyty lekarz powinien przeprowadzić wywiad z rodzicami, a w przypadku starszych dzieci również z samym pacjentem. Następnie pediatra ocenia stan zdrowia dziecka i przeprowadza badanie fizykalne. Po dokonaniu diagnozy lekarz powinien przekazać rodzicom szczegółowe informacje na temat stanu zdrowia dziecka, a także wszelkie wytyczne dotyczące metod leczenia wykrytej choroby oraz dawkowania przepisanych leków.

Dodatkowe informacje o pediatrii znajdziesz na https://www.emc-sa.pl/uslugi/pediatria.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Problem Ze Słuchem U Dziecka: rodzaje i leczenie
Ciśnienie Tętnicze: mierz je regularnie
Demencja: pierwsze objawy i postęp choroby
Zespół Suchego Oka: objawy i leczenie
Starczowzroczność: co to jest?
Suchy Kaszel: jak się go pozbyć?