Osłona przy antykoncepcji – tak czy nie?

Osłona przy antykoncepcji – tak czy nie?

Czy te szeroko reklamowane produkty są naprawdę skuteczne? Gdyby wierzyć bilbordom i spotom telewizyjnym, zadaniem specyfików jest zwiększenie libido i ochrona wątroby. Firmy produkujące te suplementy diety obiecują ponadto, że pomogą one utrzymać na stałym poziomie masę ciała, gdyż jej wzrost jest jednym z najczęściej występujących ubocznych efektów kuracji hormonalnej. Kolejną zaletą stosowania leków osłomowych ma być ih działanie ochronne na przewód pokarmowy kobiety. Reasumując, gdyby wierzyć ulotkom, suplementy te powinny niwelować niemal wszystkie niepożądane skutki stosowania antykoncepcji hormonalnej.

W tym artykule:

Jak jest naprawdę?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie należy zacząć od prześledzenia składu tabletek. Większość z nich to specyfiki na bazie ziołowej. Dodatkowo dawki wyciągów ziołowych są bardzo niewielkie. Podążając za opiniami wielu farmaceutów wnioskować można, że rzekoma poprawa jakości życia seksualnego to zwyczajny efekt placebo. Trudno bowiem uwierzyć, że wyciągi z korzenia żeń – szenia czy imbiru staną się cudownym remedium na burzę hormonów, jaka pojawia się po zastosowaniu kuracji hormonalnej w organizmie kobiety. Wyciąg z zielonej herbaty ma pozytywnie wpływać na odchudzanie i wspomagać utrzymanie masy ciała sprzed kuracji hormonalnej. Jednak wyciągi z produktów, które powszechnie uznawane są za wspomagające odchudzanie również mogą okazać się niewystarczające. Wzrost masy ciała i uczucie ogólnego opuchnięcia powodowane są głównie w wyniku zatrzymywania płynów przez organizm kobiety.

Co na ten temat sądzą kobiety stosujące kurację lekami osłonowymi równolegle z antykoncepcją hormonalną? Według nich cudów nie widać. Faktycznie u niektórych pojawia się efekt niwelujący skutki uboczne, takie jak rozdrażnienie i zwiększone poddenerwowanie. Ponadto, stosowanie tabletek osłonowych zmniejsza też problem zwiększonego apetytu. U około połowy poprawia się także jakość ich życia seksualnego. Wiele jest jednak opinii, że w przypadku powyższych skutków ubocznych antykoncepcji, pomimo zastosowania tabletek osłonowych nie widać żadnej poprawy. Pozostaje także kwestia spadku masy ciała. Tutaj raczej bez zmian. Tylko niewielki odsetek kobiet stosujących kurację osłonową zauważyło jakiekolwiek zmiany w tej materii.

Zdaniem farmaceutów tabletki osłonowe mogą być stosowane, jednak nie jest to absolutną koniecznością, a ich „cudowne efekty” są raczej propagandą koncernów farmaceutycznych.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE