Osłabienie i utrata koncentracji? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny

Osłabienie i utrata koncentracji? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny

Odruchowo sięgasz wtedy po kolejną kawę lub napój energetyczny? Tego typu „zastrzyki energii” przynoszą jedynie chwilową poprawę i nie rozwiązują problemu, dlatego zamiast zwalczać oznaki znajdź przyczynę swojego złego samopoczucia. Dowiedz się, z czym może się wiązać ciągłe zmęczenie i utrata koncentracji. Osłabienia, trudności w zapamiętywaniu oraz kłopotów z koncentracją nie można lekceważyć – szczególnie jeśli trwają przez dłuższy czas. Często chodzi o coś więcej niż chwilowa niedyspozycja organizmu.

Możliwe przyczyny 

Nie da się wskazać jednej konkretnej przyczyny, która może powodować silne zmęczenie i utratę koncentracji, dlatego weź pod uwagę każdą z poniższych możliwości.

 • Niski poziom nawodnienia organizmu
  Gdy objętość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania, wówczas  może pojawić się: wzmożone uczucie pragnienia oraz zmniejszona ilość i ciemniejsze zabarwienie oddawanego moczu. Niskiemu poziomowi nawodnienia organizmu towarzyszy także silne osłabienie oraz problemy z koncentracją. Często stanowi temu towarzyszy obniżenie poziomu elektrolitów takich jak: wapń, magnez, potas, sód, chlorki. 
 • Obniżony poziom wapnia
  Może dawać o sobie znać poprzez problemy pochodzące z układu mięśniowo-szkieletowego, jak i układu nerwowego. Możesz zatem odczuwać nie tylko drętwienie i skurcze mięśni, ale także osłabienie i trudność w skupieniu się na konkretnej czynności.
 • Długotrwałe przepracowanie
  Żyjąc w ciągłym biegu, narażasz organizm na silne zmęczenie. Przepracowanie będzie objawiać się m.in. rozdrażnieniem, osłabieniem oraz problemami z koncentracją i trudnościami w zapamiętywaniu. 

Poznaj działanie elektrolitów

Elektrolity to wodne roztwory jonów, które ułatwiają przewodzenie impulsów przez całe ciało. Do najważniejszych elektrolitów należą: wapń, magnez, potas, sód i chlorki.

Chociaż działanie elektrolitów ma charakter wielopłaszczyznowy, w kontekście osłabienia i utraty koncentracji szczególne znaczenie mają ich następujące role:

 • wspomaganie funkcjonowania układu nerwowego,
 • wsparcie przebiegu procesów poznawczych.

Sama woda to za mało, aby zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę elektrolitów. Gdy podejrzewasz, że brakuje Ci wapnia, potasu, sodu czy innych jonów, sięgnij po odpowiednią suplementację. Oryal zapewnia optymalną porcję elektrolitów, które zasilają mięśnie i mózg. Dzięki temu możesz odzyskać energię – byś znów mógł funkcjonować na pełnych obrotach.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE