Olej kokosowy na włosy – warto?

Olej kokosowy na włosy – warto?

Tamtejsza cywilizacja kładzie szczególny nacisk na olej kokosowy, który zyskał tam nawet miano „króla olejów”. Paletę jego zastosowań kosmetycznych znają od wieków obszary Afryki, Indii, wysp Pacyfików, nie wyłączając obu Ameryk. Ajurweda nie pozostawia wątpliwości: ciało najlepiej przyswaja te kosmetyki, które z równym powodzeniem da się skonsumować. Olej kokosowy stawia temu warunkowi czoła, pozostając w czołówce najzdrowszych tłuszczów na całym świecie. Charakteryzuje się nietypową budową zawartych w nim kwasów tłuszczowych, a także wysokim stężeniem minerałów i witamin. Wszystkie te czynniki dokładają się do tego, iż olej kokosowy to kosmetyk, którego odżywcze działanie jest niezastąpione.

Olej kokosowy na włosy

W naszej stechnologizowanej cywilizacji nietrudno o całą gamę czynników, które na włosy wpływają bardzo źle. Nie chodzi zresztą tylko o atmosferyczne zanieczyszczenia, ale też klimatyzację, dym papierosowy czy po prostu nieodpowiednie warunki pogodowe. Poza tym wliczyć trzeba mnóstwo fryzjerskich zabiegów, które raczej nie przyczyniają się do wzmacniania i odżywiania włosów, a przeciwnie – zubażania i osłabiania. Co za tym idzie, włosy populacji Starego Kontynentu nader często wypadają albo czeka je to niebawem.

Nie jest to jednak nieuniknione; można bowiem zadbać o włosy i ich odpowiednie odżywienie, a posłuży do tego wspaniale sposób cieszący się od wieków sławą wśród krajów orientu. Mowa o tzw. olejowaniu. To niezwykle pomysłowy zabieg, do którego wykorzystywany jest olej kokosowy. Gdy olejujemy włosy, kwasy tłuszczowe, minerały oraz witaminy „kokosowe” docierają bezpośrednio do cebulek włosowych, co efektywnie poprawia zdrowie i mocną konstrukcję tego, co z nich wyrasta.

Olej kokosowy wypełnia także ubytki w łuskach włosowych, co przywraca włosom ich naturalną elastyczność, zaś końcówki żegnają się z rozdwajaniem. Kiedy mamy matowe i przesuszone włosy, nawet one, wskutek olejowania, zyskują na zdrowym wyglądzie i przepięknym blasku. Dowodów nie trzeba szukać daleko… no, dobrze, przykłady są dosyć oddalone, ale bardzo dobrze nam znane. Indyjskie kobiety i ich włosy to po prostu cud. Warto sprawdzić ten poradnik jak nakładać olej kokosowy na włosy i twarz!

Olej kokosowy na suche, kręcone włosy

Owszem, nawet w takim przypadku olej kokosowy działa, jak trzeba; pomaga on okiełznać takie niezbyt posłuszne włosy, a zatem skorygować ich skręt. Niezależnie jednak od typu włosów, olej kokosowy działa zbawiennie na samą skórę głowy, odżywiając ją i pozwalając uniknąć destrukcji cebulek włosowych. Znany jest też z właściwości antyłupieżowych.

Jak to robić?

Gdybyśmy mieli zdefiniować sedno działania oleju kokosowego, najprościej byłoby stwierdzić, że pełni on funkcję swoistej „maski” do włosów. Wszystko, co trzeba zrobić, by tę funkcję oddać najlepiej, to wmasować olej niezbyt gwałtownie w skórę głowy i równomiernie rozprowadzić go po włosach. Jak długo taki olej powinien spoczywać na głowie?

Cóż – im dłużej, tym w zasadzie lepiej. Najbardziej wskazane jest zostawienie oleju na włosach przez całą noc. Po pobudce wystarczy zmyć włosy zwykłym szamponem i wodą. Nie jest to nic uporczywego, a efekty powalają: włosy stają się bowiem bardzo miękkie w dotyku, zyskują na „sypkości” i nabierają blasku.

Olejek kokosowy w Polsce

Nic dziwnego, że olej kokosowy i jego właściwości zaczynają być przedmiotem zainteresowania także w naszym, nadwiślańskim kraju. Jego poszukiwania przeżywają rozkwit, ponieważ cechuje się on uniwersalnością; wykorzystywanie olejku kokosowego do włosów to tylko jedno z wielu zastosowań! Sprawdza się on m.in. jako krem do skóry, a zastosowania kulinarne również nie są mu obce. Pojedyncze opakowanie takiego oleju może wejść na zastępstwo wielu kosmetyków do włosów i ciała, a do tego posłuży nam na wiele miesięcy.

Rzecz jasna, nie do przecenienia jest sam fakt, że olej kokosowy to produkt zupełnie naturalny, co na tle większości wyrobów widocznych na sklepowych półkach wyróżnia go bardzo pozytywnie.

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Kalendarz Urodowy: jak go ułożyć?
Kremy Przeciwzmarszczkowe: pielęgnacja twarzy po 30 roku życia
Domowe Maseczki: dla każdego rodzaju cery
Peeling Ciała: jak go wykonać?
Pielęgnacja Skóry W Lato: zadbaj o siebie
Peeling Enzymatyczny: idealny dla cery wrażliwej