Odżywki na przyrost masy. Jakie wybrać?

Odżywki na przyrost masy. Jakie wybrać?

Warto pamiętać, że nie wszystkie odżywki na przyrost masy są konieczne i nie musimy mieć grubego portfela, aby przeprowadzić efektywną „masówkę”. Na co zwrócić uwagę?

Najpierw dieta, potem odżywki

Żadna odżywka nie zastąpi dobrze rozplanowanej i prowadzonej diety. Jest ona kluczowa podczas treningu na masę i bez niej niewiele wskóramy. Wiele osób popełnia ten błąd, uważając, że suplementy wykonają za nich całą pracę – niestety, jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Dlatego zanim wykosztujesz się na odżywki, bądź pewien, że masz świetnie dobraną dietę i się jej trzymasz. Plan możesz skonsultować ze swoim trenerem personalnym.

Odżywki na masę – gainer czy bulk?

Gainer to odżywka łącząca w sobie dużą ilość węglowodanów i białka, pozwalająca skutecznie zwiększyć podaż kalorii. Poszczególne gainery różnią się miedzy sobą składem i kalorycznością – im szczuplejszy jesteś i masz większe problemy z przytyciem, tym „cięższy” gainer powinieneś przyjmować. Natomiast bulk jest czymś odwrotnym do gainera, ma niższą podaż kalorii, dzięki czemu mogą wybierać go osoby, które mają skłonności do tycia.

Podstawa odżywek: białko

Bez białka trudno jest budować mięśnie, dlatego jest to najczęściej stosowana odżywka. Poszczególne odżywki na masę tego typu różnią się składem i dodatkami, ale jeśli nie masz jakiś dodatkowych potrzeb lub preferencji, wybieraj tzw. matriksy białkowe, które są stworzone z różnych białek. Możesz wybierać białka wołowe, mleczne, jajeczne, a także proteiny roślinne, np. z grochu, soi czy konopii.
 

Co jeszcze?

Poza białkiem dla naszych mięśni i gainerami zwiększającymi kaloryczność, często wybierane są przede wszystkim suplementy witaminowe i mineralne. Treningi, stres, ciężka praca zwiększają nasze potrzeby na witaminy i minerały, które z pożywienia otrzymać można coraz trudniej, ze względu na nowoczesne techniki produkcji. Najlepiej suplementów nie przyjmować samodzielnie i koniecznie wykonać badania, np. analizę pierwiastkową włosa, dzięki któremu sprawdzimy niedobory.

Ważna jest jakość

Wybierając białko, gainery i suplementy pamiętajmy, jak ważna jest ich jakość. Lepiej stosować jeden bardzo dobry specyfik, niż kilka złej jakości. W internecie znajduje się ogromna podaż informacji na temat oceny jakości poszczególnych suplementów – nie inaczej jest z odżywkami na przyrost masy. W wyborze możemy również posiłkować się opinią zaufanego trenera lub osób z dużym doświadczeniem w treningach sylwetkowych.

Sprawdź odżywki na masę dostępne na: https://tanie-odzywki.pl/30-odzywki-na-mase
 

A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE