Odżywki do włosów – jak dobrze wybrać?

Odżywki do włosów – jak dobrze wybrać?

Wybór odżywki o włosów jest równie ważny co wybór szamponu. Pamiętajmy, aby odżywkę zawsze dobierać do stanu włosów, a szampon mając na uwadze stan skóry głowy.

Szampon czy odżywka – co ważniejsze?

Szampon to pierwszy kosmetyk, o którym myślimy w kontekście pielęgnacji włosów. Tymczasem jego zadanie to pielęgnacja skalpu, czyli skóry głowy. Ma on pozbawić naszą czuprynę nadmiernej ilości zgromadzonego łoju, oczyszczając z niego głowę. Ze względu na zawartość substancji myjących, uderzających w sebum, nie nadaje się do pielęgnacji włosów, gdyż może je wysuszyć i zniszczyć ich strukturę. Wystarczy, że szampon spłynie po włosach podczas rutynowego mycia, a te będą wystarczająco czyste. Resztą zajmie się odżywka. Co ciekawe szampon może mieć inne właściwości, niż odżywka. Częsty przypadek to przetłuszczająca się skóra głowy, ale suche końcówki.

OMO – odżywka w natarciu

OMO to metoda mycia, która ma uchronić włosy przed niekorzystnym działaniem chemikaliów zawartych w szamponie. Zakłada nałożenie odżywki jeszcze przed myciem (tak, aby spływający szampon miał jak najmniejszy wpływ na włosy), spłukanie jej wraz z szamponem oraz nałożenie odżywki ponownie.

Spłukiwać czy nie?

Na rynku dostępne są odżywki do spłukiwania, i tych warto używać podczas mycia. Nie kłóci się to natomiast ze stosowaniem dodatkowych odżywek bez spłukiwania, które nakładamy na wilgotne lub suche włosy. Ich zadanie to przede wszystkim ochrona włosów przez czynnikami z zewnątrz – gorącym powietrzem, słoną wodą, smagającym wiatrem i zanieczyszczeniami atmosfery. Wyjątkowo korzystnie działają odżywki do wcierania w mokre włosy. Spełniają one kilka funkcji – ułatwiają rozczesywanie i modelowanie fryzury, a także ochraniają włos przed gorącym powietrzem z suszarki. Na co dzień, o ile nasze włosy zanadto się nie przetłuszczają, możemy sięgnąć również po odżywki wcierane w suche kosmyki. To wspaniałe rozwiązanie dla osób z suchymi, porowatymi włosami – dodatkowa dawka odżywki poprawi ich wygląd i zmniejszy efekt puszenia się.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE