Zdrowe włosy – piękne włosy

Zdrowe włosy – piękne włosy

Większość z nas w którymś momencie swojego życia przechodzi kryzys w związku z własnymi włosami, a już na pewno wszystkim od czasu do czasu zdarza się Dzień Złych Włosów. To ten dzień, kiedy włosy robią, co im się żywnie podoba, nie reagując na żadną ilość odżywki czy lakieru. To, plus bombardujące nas z kolorowych magazynów zdjęcia modeli i aktorów o idealnych, lśniących włosach, sprawia, że na własną głowę patrzymy z coraz większą niechęcią.
Czas z tym skończyć! Piękne włosy są w zasięgu ręki i każdy z nas może się nimi cieszyć, jeśli tylko odpowiednio o nie zadba. Poniżej prezentujemy sprawdzone sposoby na najczęstsze problemy z włosami oraz podstawowe zasady ich pielęgnacji.

Włosy suche i matowe

1. Płucz włosy letnią lub chłodną wodą – gorąca woda wysusza je jeszcze bardziej, a w dodatku sprzyja rozdwajaniu się końcówek.
2. Staraj się ograniczać używanie prostownic, lokówek i suszarek. Jak tylko możesz, pozwól włosom samym wyschnąć. Możesz też sięgnąć po mniej inwazyjne zamienniki do stylizacji:
– zamiast lokówki – nawiń włosy na wałki i pozostaw do wyschnięcia, możesz też nałożyć na nie piankę do włosów i co jakiś czas ugniatać ręcznikiem;
– zamiast prostownicy – jeśli Twoje włosy nie są mocno poskręcane, możesz wypróbować płukankę z szałwii: dwie saszetki herbaty z szałwii zalej gorącą wodą, odcedź po 10 minutach i odstaw do ostygnięcia, następnie nałóż ją na włosy bez spłukiwania, rozczesz włosy i poczekaj, aż wyschną.
3. Stosuj płukanki lub dodawaj w trakcie mycia naturalne składniki, które nawilżą Twoje włosy i sprawią, że staną się błyszczące. Kilka przykładów:
– sok z cytryny – dodaj go do wody w trakcie ostatniego płukania,
– płukanka lipowa – zaparz kwiat lip (zebrany lub kupiony w aptece), wystudź i spłucz naparem czyste włosy (przy większej ilości lipy w płukance włosy trzeba spłukać po ok. 20 minutach, żeby się nie lepiły),
– olejek rycynowy – lekko podgrzany olejek (do kupienia w aptece) wetrzyj w skórkę głowy, pozostaw na ok. pół godziny i dokładnie spłucz.
4. Używaj odżywek i sprayów nabłyszczających, szamponów chroniących kolor dla włosów farbowanych i szamponów wygładzających i nawilżających.
Efekt: gładkie i lśniące włosy

Rozdwojone końcówki

1. Regularnie podcinaj włosy – wystarczą 2 cm na kilka tygodni. Nie zauważysz różnicy w długości, a przynajmniej na jakiś czas pozbędziesz się problemu.

2. Używaj szczotek z naturalnym włosiem.
3. Ograniczaj noszenie włosów związanych w kucyk i koniecznie wybieraj jak najgrubsze gumki do włosów.
4. Podobnie jak przy walce z suchymi włosami, tak i tutaj bardzo ważne jest mycie głowy chłodną wodą.
5. Stosuj suszarkę z chłodnym nawiewem powietrza.
Efekt: koniec z rozdwojonymi końcówkami!

Przetłuszczające się włosy

1. Jeśli jest to świeży problem, wypróbuj dostępne w drogeriach szampony i odżywki przeznaczone do przetłuszczających się włosów.
2. Wypróbuj naturalne preparaty – sok z cytryny, napar ze skrzypu polnego lub pokrzywy.
3. Myj włosy tak często, jak jest to konieczne – nieprawdą jest, że częste mycie wzmaga przetłuszczanie się włosów, trzeba jedynie pamiętać o doborze odpowiednich kosmetyków.

Uwaga: jeśli żadne z kosmetyków ani naturalnych preparatów nie skutkują, konieczna może być wizyta u dermatologa.

Ogólne zasady pielęgnacji włosów

1. O włosy, tak jak i o skórę, należy dbać nie tylko z zewnątrz, ale i od środka. W związku z tym pamiętaj o dostarczaniu swojemu organizmowi niezbędnych witamin (A, C, E oraz witaminy z grupy B), a w celu jeszcze skuteczniejszego nawilżenia włosów, pij jak najwięcej wody (6-8 szklanek dziennie).
2. Chroń włosy zarówno przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym (latem noś lekkie kapelusze lub chustki), jak i przed mrozem (w zimie zawsze pamiętaj o czapce).
3. Stres i choroby mają duży wpływ także na kondycję włosów – pamiętaj więc, aby w trudnych okresach szczególnie o nie dbać i nie obciążać ich niepotrzebnymi zabiegami (koloryzacja, prostowanie).
4. Właściwa dieta to podstawa zdrowych włosów. Zadbaj o to, by w Twoim jadłospisie nie zabrakło: szpinaku, brokułów, sałaty, fasoli, orzechów, jaj, pieczywa pełnoziarnistego, chudych przetworów mlecznych i drobiu.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Gęste Włosy A Fryzura: jak nadać fryzurze objętości?
Henna: naturalna koloryzacja
Farbowanie Henną: wady i zalety
Łysienie: medycyna estetyczna może pomóc
Rzadkie Włosy: jak je pielęgnować?