Objawy zwyrodnienia stawu biodrowego

Objawy zwyrodnienia stawu biodrowego

Pacjenci do lekarza udają się najczęściej wówczas, gdy ból jest nie do zniesienia, a zmiany chorobowe tak zaawansowane, że rozwiązaniem jest tylko wymiana stawu biodrowego.

Symptomy koksartrozy

Zwyrodnienie stawu biodrowego to jednostka choroba, u rozwoju której leży proces niszczenia chrząstki stawowej umiejscowionej na stawach wchodzących w skład biodra. Choroba jest podstępna – w pierwszej fazie rozwija się praktycznie bezobjawowo. Gdy pacjent skarży się na ból, chrząstka najczęściej jest już znacznie zniszczona.

Jeżeli chodzi o symptomy choroby, to – poza wspomnianym bólem – mowa również o:

  • uczuciu sztywności – pacjent skarży się na nie po wstaniu z łóżka lub krzesła,
  • ograniczeniu ruchomości – z czasem pacjent może ustawiać nogę tylko w jednej pozycji, bo inaczej pojawia się silny ból,
  • trzaskaniu, chrupotaniu – takie dźwięki są słyszalne po wstaniu np. z krzesła.

W przypadku pojawienia się jednego z wyżej wymienionych objawów konieczne jest natychmiastowe zasięgnięcie opinii specjalisty. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań, lekarz jest w stanie postawić diagnozę, a także wdrożyć optymalną ścieżkę leczenia.

Kto jest szczególnie narażony na zwyrodnienie stawu biodrowego?

Najczęściej zwyrodnienie stawu biodrowego pojawia się u osób starszych. Gdy organizm się starzeje, zachodzi w nim wiele niekorzystnych zmian, efektem których jest np. uszkodzenie chrząstki stawowej. Poza wiekiem, specjaliści wskazują także na inne czynniki, których występowanie zwiększa szansę rozwoju tej choroby. Mowa o:

  • otyłości – nadwaga sprawia, że szkielet musi poradzić sobie z większym ciężarem; z czasem zmniejsza się m.in. wytrzymałość chrząstki,
  • uprawianiu sportów – szczególnie niekorzystnie na chrząstkę stawową wpływa podnoszenie ciężarów i biegi,
  • siedzącym trybie życia – wówczas wytrzymałość zarówno stawów, jak i mięśni jest coraz mniejsza.

Również niewłaściwa, zbyt uboga w białko dieta może doprowadzić do zmian w obrębie chrząstki i tym samym rozwoju zwyrodnienia stawu biodrowego.

Jak przebiega leczenie koksartrozy?

Aktualnie nie ma skutecznego leku, który byłby w stanie odbudować chrząstkę stawową. Pacjentom przypisuje się leki, aby zmniejszyć ból i umożliwić im codzienne funkcjonowanie. Gdy staw biodrowy jest bardzo zniszczony, przeprowadza się operację, podczas której wymienia się go częściowo lub całkowicie.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE