O której na trening? Pora dnia a wysiłek fizyczny

O której na trening? Pora dnia a wysiłek fizyczny

Zastanawialiście się kiedyś, co daje biegaczom wczesna pobudka i kilkukilometrowy jogging bez śniadania? Jeśli nie są sadomasochistami, to prawdopodobnie intensywnie pracują nad spadkiem wagi ciała i tkanki tłuszczowej. Spalanie na czczo w godzinach porannych jest bardziej efektywne niż wieczorny wysiłek, który wykorzystuje zapasy energii z całego dnia. Z drugiej strony, wielu biegaczy wychodzi z domów dopiero po zmroku i oddaje się długiemu biegowi, by oczyścić umysł z niespokojnych myśli.

Jak nietrudno zgadnąć, porę treningu uzależniamy od celu, jaki chcemy osiągnąć. Inna będzie dla osób pragnących schudnąć, a inna dla tych, którzy sport traktują jako sposób na życie. 

Rano czy wieczorem?

Jeśli bardzo chcemy pozbyć się tkanki tłuszczowej i zwyczajnie schudnąć, to najlepszy będzie dla nas poranny trening. Rankiem metabolizm pracuje na turboprzyśpieszeniu i nie jest skłonny do magazynowania czegokolwiek. Jeśli więc zafundujemy sobie 3-4 km bieg, marszobieg lub inny trening na spalanie z samego rana, jeszcze bardziej przyśpieszymy przemianę materii. Jej tempo będzie szybsze już do końca dnia!

Rano nie ma natomiast sensu zabierać się za trening siłowy czy budujący masę mięśniową. Ten rodzaj wysiłku będzie bardziej efektywny, gdy nasze ciało rozgrzeje się w ciągu dnia i zmagazynuje nieco więcej energii. Ciało jest najbardziej wytrzymałe w godzinach późno popołudniowych, dlatego wyczerpujący trening wzmacniający najlepiej odbyć w okolicach 17-18. Organizm pracuje na dość wysokich obrotach również niedługo po południu, około godziny 14. Jeśli więc mamy taką możliwość, wyrwijmy się na siłownię właśnie wtedy, zamiast czekać do wieczora, gdy będzie ona oblegana.

Dla kogo trening późnowieczorny?

Trening po całym dniu pracy sprawdza się u osób, dla których sport to remedium na stres. Podczas treningu zapominamy o wszystkim lub przeciwnie – porządkujemy sprawy w głowie. Rezultatem zawsze jest rozluźnienie, a czy coś poza nim – to już zależy od rodzaju uprawianego sportu. Późnych, a do tego bardzo intensywnych treningów nie polecamy osobom, które mają trudności z zasypianiem lub narzekają na nieregularny sen.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE