Szanuj sen swój

Szanuj sen swój

Pewnie każdy z nas wie, że nasz organizm potrzebuje ośmiu godzin snu, żeby prawidłowo funkcjonować. Tylko że w dzisiejszym świecie mało kto może pozwolić sobie na taki luksus każdego dnia. Niestety okazuje się, że każda minuta zaoszczędzona na śnie powoduje negatywne zmiany w naszym organizmie.

Naukowcy o niedoborze snu

Potwierdza to na przykład ciekawe badanie dwóch szpitali w Michigan, które zaobserwowały, że w dniu po zmianie czasu z zimowego na letni przyjęły dwukrotnie więcej pacjentów z zawałami serca, niż w typową niedzielę. Inne badania prowadzone na przestrzeni lat wykazały szereg konsekwencji, jakie może nieść ze sobą nieregularny lub zbyt krótki sen. Oto niektóre z nich:

  • zbyt krótki sen sprawia, że następnego dnia trudniej nam zaspokoić głód, w związku z czym zjadamy większe porcje, niż zwykle (Uniwersytet Uppsala w Szwecji),
  • niedobór snu zmniejsza odporność na ból (Uniwersytet Henry’ego Forda w Detroit),
  • problemy z bezsennością trzykrotnie zwiększają szansę wystąpienia niewydolności serca (Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii),
  • niedobór snu u starszych osób może prowadzić do problemów z pamięcią (Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley).

Podsumowanie

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać do wad zaniedbywania snu. Tylko co zrobić, kiedy doba okazuje się za krótka i trzeba z czegoś zrezygnować? Na pewno nie odkładać snu na później, bo możemy się nieco przeliczyć, a straconego snu nigdy nie nadrobimy. Można zrobić sobie godzinową rozpiskę i wykonywać wszystkie obowiązki według określonego planu. Dzięki temu może okazać się, że uda nam się zrobić nawet więcej, niż kiedy poświęcaliśmy dodatkową godzinę snu na „dzienne” czynności.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Cholesterol A Odżywianie: czy dieta może pomóc oniżyć jego poziom?
Smart Watch: sprawdź, czy ten gadżet jest dla Ciebie!
Chronodieta: dietetyczny hit
Diety Dla Mężczyzn: zmień swoje nawyki
Wino W Ciepłe Dni: poznaj letnie orzeźwienie
Agroturystyka: idealny pomysł na wakacje