Nieoceniony kwas hialuronowy

Nieoceniony kwas hialuronowy

Przez ostatnich kilka lat o kwasie hialuronowym słyszymy niemal bez przerwy. Pojawia się w – wydawałoby się – połowie reklam kosmetyków do pielęgnacji skóry i coraz częściej wymienia się go jako alternatywę dla niecieszącego się najlepszą sławą botoksu. Jednak kwas hialuronowy ma także inne – zdrowotne – zastosowania. Przyjrzyjmy się więc, wokół czego tak naprawdę rozgrywa się to całe zamieszanie.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to naturalny składnik, który występuje we wszystkich tkankach naszego ciała. To on odpowiada za nawilżenie i ujędrnienie naszej skóry, a wszystko dzięki zdolności do wiązania bardzo dużych ilości wody (1 cząsteczka kwasu hialuronowego może wiązać się nawet z 250 cząsteczkami wody). Ważne funkcje pełni także jako składnik mazi stawowej: odpowiada za odżywianie chrząstki i lepkość mazi oraz chroni komórki przed zgniataniem.

Niestety, z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w naszym ciele spada – organizm 40-letniej osoby produkuje już tylko ok. 50% pierwotnej ilości kwasu – co objawia się między innymi suchością skóry i powstawaniem zmarszczek.

Pomoc w walce z niedoskonałościami

Na szczęście medycyna estetyczna czeka już z gotowymi rozwiązaniami naszych problemów. Kwas hialuronowy, przyjmowany w różnych postaciach, pomoże nam m.in.: w leczeniu zmarszczek (na twarzy, szyi i dekolcie), w wypełnianiu i modelowaniu twarzy, ud i pośladków, w przeciwdziałaniu wiotkości i suchości skóry.

Oto jedne z najczęściej stosowanych rozwiązań z kwasem hialuronowym w roli głównej:

  • Zmarszczki
    Osobom niedługo po 40. roku życia, u których zmarszczki nie są jeszcze głębokie, zaleca się przede wszystkim kremy z kwasem hialuronowym. W przypadku głębszych zmarszczek same kosmetyki mogą być niewystarczające i tutaj lekarze polecają już zabieg wstrzykiwania kwasu (przeprowadzany w gabinetach kosmetycznych). Efekty takiego zabiegu utrzymują się średnio od 6 do 12 miesięcy.
  • Modelowanie twarzy
    Poza „tradycyjnym” wstrzykiwaniem kwasu jak w przypadku zmarszczek, do modelowania twarzy wykorzystuje się także tzw. nici hialuronowe. Jest to zabieg wprowadzania kwasu hialuronowego poprzez miękkie kaniule, w oparciu o linie napięcia twarzy. Stosuje się go m.in. w celu poprawy owalu twarzy, uniesienia brwi, korekcji kształtu policzków, redukcji tzw. chomików, powiększenia ust czy wysmuklenia podbródka. Trwałość efektów takiego zabiegu zależna jest od stanu wyjściowego skóry, z reguły jednak jest to minimum rok, a maksimum nawet 2-3 lata.
  • Modelowanie ud i pośladków
    Kwas hialuronowy jest alternatywnym rozwiązaniem dla osób, które nie decydują się na wypełnianie ud i pośladków tłuszczem. Zabieg z wykorzystaniem kwasu jest mniej inwazyjny i oszczędza czas potrzebny na rekonwalescencję.

Nie tylko uroda, ale i zdrowie

Kwas hialuronowy sprawdza się jednak nie tylko wtedy, kiedy chcemy poprawić coś w swoim wyglądzie. W ortopedii zastrzyki oraz tabletki z kwasem hialuronowym stosowane są w celu złagodzenia bólu i stanów zapalnych stawów oraz przyspieszenia procesów naprawczych. To więc przede wszystkim sprzymierzeniec osób cierpiących na artrozę – chorobę zwyrodnieniową stawów.

Kwas hialuronowy odnajduje swoje zastosowanie również w okulistyce. Wykorzystuje się go przy operacjach zaćmy, w leczeniu zespołu suchego oka oraz w celu przyspieszenia regeneracji rogówki.

Rozwiązanie dla każdego?

Jako że kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem skóry, w zdecydowanej większości przypadków jest dobrze tolerowany przez organizm zdrowego człowieka i nie odnotowuje się skutków ubocznych zabiegów kosmetycznych z jego udziałem. Inaczej może być w przypadku stosowania kwasu jako środka na leczenie zapalenia stawów – tutaj jego dawka jest na tyle duża, że może powodować m.in. wysypkę, bóle brzucha, bóle głowy czy gorączkę. W przypadku wystąpienia takich objawów dla bezpieczeństwa warto skonsultować się z lekarzem.

Istnieje jedynie kilka przeciwwskazań do stosowania zabiegów wykorzystujących kwas hialuronowy: ciąża i okres karmienia, choroby skórne i infekcje w miejscu lub okolicy planowanego zabiegu, obecność innych wypełniaczy w miejscu zabiegu. Podczas konsultacji ze specjalistą należy powiedzieć lekarzowi o przebytych zabiegach kosmetycznych i ewentualnych chorobach przewlekłych.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Badania Profilaktyczne: zadbaj o siebie
Odkładanie Wszystkiego Na Jutro: Jak się tego oduczyć?
Kurs Sushi: oryginalny prezent na każdą okazję
Zdrowy Sen: czy można się go nauczyć?
Dania Z Kurczakiem: zagrodowy najlepszy!
Endorfiny: jak podnieść ich poziom?