Nawiewniki okienne z filtrem antysmogowym? Sprawdź, czy warto w nie zainwestować

Nawiewniki okienne z filtrem antysmogowym? Sprawdź, czy warto w nie zainwestować

 Z problemem smogu zmagają się mieszkańcy zarówno miast, jak i wsi. Zanieczyszczenie powietrza wzrasta szczególnie w okresie grzewczym, gdy gospodarstwa domowe ogrzewają budynki piecami starych generacji. W większych miastach również wiosną i latem stan powietrza pozostawia często wiele do życzenia – ze względu na spaliny i działalność fabryk. Dla alergików z kolei problematyczne są unoszące się w powietrzu pyłki roślin.

Nawiewnik z filtrem antysmogowym – przeciw smogowi i alergenom

Przebywanie w domu wcale nie chroni skutecznie przed zanieczyszczeniami i alergenami. Wietrzenie pomieszczeń oraz nieszczelne okna sprawiają, że smog dostaje się do wnętrza budynków. Rozwiązaniem tego problemu mogą być oczyszczacze powietrza oraz nawiewniki okienne z filtrem antysmogowym. Nawiewnik pozwala utrzymać prawidłową cyrkulację powietrza nawet bez częstego otwierania okien, a zastosowany w nim filtr zatrzymuje szkodliwe substancje.

Nawiewniki okienne – zalety i wady

Nawiewniki okienne wspomagają wentylację pomieszczeń. Są szczególnie przydatne w budynkach, w których znajduje się jedynie wentylacja grawitacyjna – zwłaszcza jeśli ta nie spełnia w stu procentach swojej roli (na przykład gdy w domu pojawia się grzyb albo szyby często pokrywają się parą). Nawiewniki dobrze sprawdzają się też zimą, gdy ze względu na niskie temperatury nie otwieramy okien zbyt często.

Jako wady nawiewników wskazuje się niekiedy, po pierwsze, nieznaczne obniżenie temperatury w pomieszczeniach (o ok. 1 – 2 stopnie), a po drugie – fakt, że wraz ze świeżym powietrzem do wnętrz dostają się również szkodliwe pyłki i alergeny. Warto jednak podkreślić, że gdy na zewnątrz pojawia się mróz, nawiewniki dostosowują swoją przepustowość, nie ma więc zagrożenia, że w domu z ich powodu będzie zimno. Jeśli chodzi o smog i alergeny – rozwiązaniem jest filtr antysmogowy.

Filtr antysmogowy do nawiewników okiennych

Filtr antysmogowy ma za zadanie filtrować powietrze dostające się do pomieszczeń przez nawiewnik. Zatrzymuje nie tylko smog, ale też inne pyłki (na przykład drzew czy traw – co jest ważne dla alergików), kurz, grzyby i małe insekty. Dzięki nawiewnikom z filtrem antysmogowym w mieszkaniu zapewniony jest dobry przepływ powietrza nawet bez otwierania okien, a jednocześnie potencjalnie szkodliwe substancje zostają zatrzymane. To rozwiązanie idealne na obszarach o wysokim stężeniu zanieczyszczeń powietrza, ale też dla alergików, którzy wiosną często stają przed wyborem: duchota w domu czy otwarcie okna i narażenie się na działanie alergenów.

Filtr antysmogowy może być zainstalowany nie tylko w nowym nawiewniku, ale też w takim, który już jest zamontowany – mówi przedstawiciel firmy DAKO, producenta okien. – Filtry antysmogowe DAKO mogą być z powodzeniem wykorzystane w większości najpopularniejszych typów nawiewników. Dzięki podwójnej warstwie siatki oraz membranie z nanowłókna rozwiązanie skutecznie zatrzymuje zanieczyszczenia. Filtry dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, co ułatwia ich dopasowanie do wyglądu okna.

 

Nawiewniki z filtrem antysmogowym to dobra opcja zarówno dla osób, które mieszkają na obszarach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, jak i dla tych, które chcą wietrzyć mieszkanie, chroniąc się jednocześnie przed alergenami.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE