Napoje niemowlaka – czym poić małe dziecko?

Napoje niemowlaka – czym poić małe dziecko?

 Co jest najlepsze na początek? Przez pierwsze 6 miesięcy życia, zarówno niemowlęta karmione piersią, jak i mlekiem modyfikowanym nie muszą być dopajane. Dodatkowe płyny wprowadzamy dopiero po pół roku. Co do picia powinno otrzymać dziecko na start? Czy sok lub mleko krowie są ok?

Nauka picia wody

Najlepszym dla malca, dodatkowym płynem na początek, jest woda. Wraz z chwilą, w której zaczynamy rozszerzać maluchowi dietę, oprócz jedzenia możemy mu proponować także wodę do picia. Ilość wypitego płynu nie jest jednak wówczas tak ważna, jak sam fakt, że niemowlę zapozna się z nim i go spróbuje. Pierwsze próby podania dziecku wody skończą się zapewne wypluciem jej, oblaniem siebie i przestrzeni wokół. Jeśli jednak będziemy podawać wodę do każdego posiłku, dziecko z czasem polubi ją i nauczy się pić. Mamom karmiącym piersią nie zaleca się proponować niemowlęciu wody w butelce ze smoczkiem. Podawanie butelki może zaburzać laktację, dlatego zdecydowanie lepiej jest zacząć od bidonu ze słomką, a z czasem przejść na naukę picia z kubka. Maluch może też spróbować wody z łyżeczki. Ponieważ na tym etapie mleko zaspokaja pragnienie dziecka w pełni, jeszcze przez jakiś czas może ono nie mieć potrzeby picia wody. 

Dlaczego nie soczek lub herbatka?

Dzieci chętnie piją soczki. Niemowlakom lepiej jednak podawać całe lub zmiksowane owoce i warzywa. Soki można wprowadzić dopiero do diety rocznego dziecka, i to w ilości nie większej niż 120 ml dziennie. Amerykańska Akademia Pediatrii zastrzega, że soki, w przeciwieństwie do owoców, są pozbawione błonnika, składnika pokarmowego, który chroni przed cukrzycą i otyłością. Sok to spora dawka cukrów prostych, które mogą powodować próchnicę i negatywnie wpływają na gospodarkę cukrową organizmu.

Nieco inne są zalecenia dotyczące podawania dzieciom herbat. Można proponować je starszym niemowlętom, ale powinny być to herbatki owocowe z suszu lub wybrane herbatki ziołowe. Herbaty czarna i zielona nie nadają się dla najmniejszych dzieci, gdyż zawierają teinę. Nie podajemy też ziół i herbat dzieciom poniżej pół roku. Po tym czasie napoje tego typu proponujemy raczej sporadycznie i rozsądnie – okazuje się, że herbatka z kopru włoskiego czy rumianku nie jest odpowiednia dla niemowlaka. Lepiej podać mu słaby napar z melisy czy lipy lub herbatkę rooibos. Absolutnie odpadają granulaty.

Mleko na marginesie

Pasteryzowane mleko krowie oraz mleka roślinne mogą pojawić się w diecie dziecka, ale tylko jako dodatek do posiłku, np. owsianki. Nie można zastępować nimi mleka matki i mleka sztucznego. Należy też całkowicie zrezygnować z mleka koziego ze względu na zbyt wysoką ilość minerałów, oraz z mleka ryżowego, gdyż może być dla malucha toksyczne.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Ubezpieczenia Turystyczne: zadbaj o bezpieczeństwo
Wycieczki Rowerowe Z Dzieckiem: zasady bezpieczeństwa
Jak Karmić Piersią: czy kształt piersi ma znaczenie?
Zupa Dla Dziecka: zasady przygotowania
Mata Edukacyjna: najlepsza czyli jaka?
Kąpiel Noworodka: poznaj podstawowe zasady