Na czym polega adopcja prenatalna?

Na czym polega adopcja prenatalna?

Niepłodność może mieć charakter przejściowy, co wiąże się np. z silnym stresem. Przyczyną niepłodności trwałej najczęściej jest niedrożność jajowodów, zaburzenia hormonalne lub spadek parametrów nasienia.

Czym jest adopcja prenatalna?

Adopcja prenatalna stwarza możliwość zajścia w ciążę kobietom poniżej 49. roku życia, u których ze względu na brak własnych komórek rozrodczych (gamet) nie ma możliwości przeprowadzenia klasycznego zabiegu in vitro (czyli zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem komórek jajowych kobiety starającej się o dziecko). Wyróżnia się trzy rodzaje adopcji prenatalnej:

  • dawstwo komórki jajowej, które polega na przyjęciu przez przyszłą matkę komórki jajowej innej kobiety (anonimowej dawczyni),
  • dawstwo nasienia, czyli umieszczenie w macicy kobiety nasienia jej partnera lub anonimowego dawcy,
  • adopcja zarodka innej pary, czyli wykorzystanie zarodków nadliczbowych pozostawionych przez inne pary w klinice leczenia niepłodności.

Do kogo jest skierowana?

Zajście w ciążę dzięki adopcji prenatalnej jest skierowane do kobiet ze stwierdzoną przedwczesną menopauzą oraz po kilkukrotnych ciążach poronionych. Ponadto na adopcję prenatalną mogą zdecydować się kobiety po przebytej terapii onkologicznej, która spowodowała u nich niepłodność. Kolejnym wskazaniem są uwarunkowania genetyczne, które uniemożliwiają zajście w ciążę lub jej donoszenie.

Dawczynie komórek jajowych i czynniki wpływające na skuteczność zabiegu in vitro

Kobiety, które decydują się na dawstwo własnych komórek rozrodczych celem umożliwienia zajścia w ciążę innym kobietom, mają zagwarantowaną anonimowość. Zostanie dawczynią wymaga przeprowadzenia badań psychologicznych oraz genetycznych, a ponadto testów wirusologicznych, czyli wykrywających wirusy w organizmie. Lekarz, dokonując wyboru dawczyni dla danej przyszłej matki, kieruje się również podobieństwem pod względem wyglądu (między dawczynią a biorczynią). Dawczynią nie może być przypadkowa osoba, gdyż jej wybór w sposób szczególny wpływa na skuteczność zabiegu in vitro. Czynnikami oddziałującymi na efektywność leczenia niepłodności przy pomocy adopcji są: jakość wykorzystanych komórek jajowych, doświadczenie personelu medycznego, nowoczesność zastosowanych badań oraz metod leczenia.

A R T Y K U Ł S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Olej Z Wiesiołka: naturalnie wspomaga poród
Zabiegi Kosmetyczne: na co można sobie pozwolić w ciąży?
Trunki Bezalkoholowe: orzeźwienie bez procentów
Wakacje W Ciąży: co warto wiedzieć przed wyjazdem?
Wyprawka Szpitalna: jak się przygotować?