Morsowanie – co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz morsować?

Morsowanie – co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz morsować?

Warto zachować jednak pewne środki ostrożności, zwłaszcza jeśli nie wiemy, jak zacząć morsować, bo dopiero zaczynamy przygodę z tym sportem.

Jak zacząć morsować?

Przed pierwszym morsowaniem trzeba odpowiednio się przygotować. Warto dołączyć do grupy doświadczonych morsów. Ludzie, którzy uprawiają ten sport regularnie od kilku lat, z pewnością pomogą i odpowiedzą na pytania, rozwiewając wszelkie wątpliwości. Pierwszym problemem, z jakim można się spotkać, jest wybór odpowiedniego stroju do morsowania. Kobiety często zastanawiają się, czy lepszym wyborem będzie założenie stroju jedno- czy dwuczęściowego. Zdania na ten temat są podzielone i zależą od indywidualnych upodobań. Mężczyźni najczęściej wybierają zwykłe kąpielówki.

Niezbędny jest też ręcznik, termos z gorącą herbatą, rękawiczki, czapka i buty. Te ostatnie są szczególnie ważne, gdyż wchodząc do lodowatej wody, trzeba osłonić miejsca, które najszybciej ulegają wychłodzeniu. Przed kąpielą trzeba być odpowiednio rozgrzanym. Zaleca się zrobienie minitreningu, który trwać będzie od 5 do 10 minut. Może być to trucht albo podskoki. W ten sposób dostarczymy tlen do organizmu. Ważne jest, aby na 2 godziny przed morsowaniem nie spożywać ciężkostrawnych posiłków i ciepłych płynów. Organizm powinien być wypoczęty. Pod żadnym pozorem nie można pić alkoholu.

Jakie korzyści daje morsowanie?

Morsowanie nie ma ograniczeń wiekowych. Zdarza się, że nawet dzieci w wieku 3 czy 4 lat biorą w tym udział. Z reguły jednak najczęściej na plażach spotyka się osoby dorosłe, nie brakuje też emerytów. Morsowanie hamuje procesy starzenia się, poprawia krążenie krwi. Regularne korzystanie z zimnych kąpieli pozwala zbudować odporność. Kolejną z zalet jest też znaczna poprawa samopoczucia. Skóra wydaje się bardziej ujędrniona. Zimna kąpiel ułatwia pozbycie się tkanki tłuszczowej poprzez przyspieszenie metabolizmu. Dzięki morsowaniu można pozbyć się problemów ze stawami czy regeneracją mięśni.

Przeciwwskazania do morsowania

Mimo szeregu zalet, jakie ma morsowanie, nie jest to sport dla wszystkich. Niektórzy przed pierwszą kąpielą radzą się lekarza specjalisty, czy aby ich stan zdrowia na pewno na to pozwala. Istnieją schorzenia, w przypadku których morsowanie jest niewskazane, a nawet wywołać może wiele niekorzystnych powikłań. Jedną z chorób, w przypadku których stanowczo odradza się kąpieli w lodowatej wodzie, jest borelioza. Osoby cierpiące na cukrzycę, choroby nerek, mające problemy z sercem i nadciśnieniem tętniczym również powinny zrezygnować z tego sportu. Warto pamiętać, aby kąpiel nie trwała zbyt długo, zaledwie kilka minut. Przebywanie w wodzie dłużej niż 30 minut może doprowadzić do zbyt dużego wychłodzenia organizmu.

Więcej informacji na temat morsowania znajdziesz na stronie https://www.blueapart.pl/blog/45/jak-zaczac-morsowac

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE