Prawda, że nazwa tego masażu brzmi nieco… starożytnie i tajemniczo? Być może będziesz więc zdziwiony, kiedy dowiesz się, że technika ta jest wykorzystywana dopiero od XX wieku!
Shiatsu – pochodzenie techniki
Owszem, masaż shiatsu czerpie z masażu, jaki wykonywali starożytni Chińczycy – Tui Na. Jednak pierwsza szkoła shiatsu powstała dopiero w 1940 roku! Technikę tę opracował Japończyk, który podobno już w dzieciństwie przejawiał talent do wykonywania masażu. Shiatsu bywa niekiedy nazywane “akupunkturą bez igieł” lub “masażem punktowym” – rolę “igieł” w tej technice pełnią palce masażysty (kursy masażu znajdziesz tutaj: www.akademia-masazu.pl). Znajduje to nawet odzwierciedlenie w nazwie techniki – w języku japońskim „shi” oznacza „palec”, zaś „atsu” – „naciskać”.
Jak przebiega masaż?
Podczas wykonywania masażu shiatsu osoba masowana leży wygodnie na materacu lub siedzi na krześle. Osoba wykonująca masaż pracuje nie siłą swoich mięśni, lecz odpowiednio balansuje ciężarem ciała. Ponieważ według filozofii shiatsu schorzenia wynikają z niewłaściwego przepływu energii chi w organizmie, w trakcie masażu uciskane i pobudzane są punkty energetyczne, jakie – według osób wykonujących masaż tą techniką – znajdują się na ciele każdego z nas. Masażysta podczas pracy używa całych dłoni, łokci, stóp, a nawet kolan. W pierwszej kolejności masowane są plecy, a następnie – przednie części ciała. Bardzo ważną zasadą, obowiązującą podczas wykonywania masażu tą techniką, jest zakaz używania olejków do masażu.
Dla kogo masaż punktowy?
Shiatsu to technika masowania, która może przynieść ulgę w bardzo wielu dolegliwościach. Pomaga łagodzić bóle głowy (także migrenowe), zmniejsza napięcie odczuwane w okolicach szyi i barków, pozwala zwalczać przewlekłe bóle kręgosłupa. Technika ta jest także niezwykle pomocna w przypadku kobiet, które cierpią z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego i bolesnych menstruacji. Osoby, które mają problemy ze snem, żyją w silnym stresie lub są w trakcie menopauzy, także docenią walory masażu punktowego. Shiatsu pozytywnie wpływa też na układ hormonalny oraz poprawia funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego.
Warto podkreślić, że “bezigłowa akupunktura” może służyć nie tylko do łagodzenia dolegliwości, które już nas “dopadły”, ale także może stanowić sposób ich uniknięcia – uczęszczanie ma masaż shiatsu to bardzo skuteczna profilaktyka przeciwko wielu problemom ze zdrowiem! Masaż shiatsu jest także doskonałym rozwiązaniem dla osób, które zawsze chciały skorzystać z akupunktury, ale jednocześnie… obawiają się igieł. Wprawne dłonie masażysty dadzą nam niemal te same rezultaty, co “klasyczne” nakłuwanie ciała. Kurs masażu shiatsu to rzadkość, mało jest w Polsce specjalistów, którzy są w stanie przekazać wiedzę o tej zaawansowanej technice masażu.
Masaż shiatsu jest techniką, która wciąż czeka na to, aby zostać doceniona w Polsce. Jeżeli zatem dokuczają Ci różne problemy zdrowotne lub chciałbyś przeżyć coś niezwykłego – udaj się do salonu masażu oferującego shiatsu!
A R T Y K U Ł Z E W N Ę T R Z N Y