L4 w ciąży – kiedy iść na zwolnienie?

L4 w ciąży – kiedy iść na zwolnienie?

 Jesteś w ciąży? Dowiedz się od kiedy przysługuje Ci zwolnienie lekarskie.

Przyszła mama w pracy

Według Kodeksu pracy, każda zatrudniona na etacie kobieta, wraz z zajściem w ciążę, nabywa szereg uprawnień. Dopóki przychodzi do pracy, pracodawca musi zapewnić jej dogodne warunki, umożliwiające wykonywanie obowiązków bez uszczerbku na zdrowiu. Czasem może wiązać się to nawet z koniecznością zmiany stanowiska pracy czy zakresu obowiązków. Ciężarna może też pracować krócej, nie może pracować w pozycji wymuszonej i w szkodliwych warunkach.

L4 dla ciężarnej

Pomimo dogodniejszych warunków pracy, kobiety w ciąży mają prawo iść na zwolnienie lekarskie. Ciąża dla większości pań oznacza nawał dolegliwości, które utrudniają lub uniemożliwiają pracę. Wystarczy tu wymienić chociażby długotrwałe osłabienie, powracające nudności i inne problemy gastryczne, duszności. Ciężarna jest też o wiele bardziej narażona na infekcje. Lekarz może skierować pacjentkę w ciąży na zwolnienie chorobowe nawet w przypadku zwykłego przeziębienia, jest to też bezdyskusyjne, jeśli ciąża jest zagrożona. Pacjentce w ciąży, zgodnie z prawem, przysługuje w sumie 270 dni zwolnienia lekarskiego, czyli dokładnie 9 miesięcy.

Kiedy odejść od biurka?

Dobre samopoczucie i brak przeciwwskazań do wykonywania pracy, często skłaniają pracownice w ciąży, by pozostać na stanowisku niemal do ostatnich dni lub tygodni przed porodem. Jeśli jednak wypełnianie obowiązków zawodowych wiąże się ze stresem lub jest w inny sposób wyczerpujące dla przyszłej mamy, powinna ona rozważyć odpoczynek na zwolnieniu chorobowym. Wynagrodzenie za okres przebywania na L4 wynosi 100% zwykłego wynagrodzenia. Jego wypłacanie należy do pracodawcy, a jeśli zatrudnia on poniżej 20 osób, to po upływie 33 dni przechodzi na ZUS.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE