Kiedy farbowanie niszczy włosy?

Kiedy farbowanie niszczy włosy?

Koloryzacja stała, czyli klasyczne farbowanie, to nic innego jak zmiana naturalnego pigmentu włosa za pomocą środków chemicznych zawartych w farbie czy utleniaczu. Jak nietrudno się domyślić, zabieg ten niszczy strukturę włosa, ponieważ składniki kosmetyków koloryzujących wnikają w jej głąb.

Farbowanie a kondycja włosów

Prawidłowa i wzmożona pielęgnacja włosów farbowanych pozwala utrzymać je w dość dobrej kondycji. Gołym okiem możemy więc nie zobaczyć faktycznych zniszczeń. Włosy jednak są osłabione i stają się kruche.

Włosy po farbowaniu mogą być:

  • matowe
  • cieńsze
  • szorstkie
  • trudne do wygładzenia
  • słabe

Zaraz po zabiegu włosy są lśniące i gładkie, a nowy kolor wygląda wprost rewelacyjnie. Jest to efekt profesjonalnej pielęgnacji wykonanej jeszcze przez fryzjera. W niedługim czasie kolor traci jednak swój blask, włosy coraz częściej puszą się i źle układają. Kolejne farbowania osłabiają je jeszcze bardziej. Substancjami najgorzej wpływającymi na jakość włosa, zawartymi w farbach, są amoniak i utleniacz.

Jak chronić włosy farbowane?

Aby utrzymać włosy farbowane w dobrej kondycji powinniśmy stosować odżywki o formułach opracowanych specjalnie z myślą o tego typu włosach. Pamiętajmy przy tym, że innych składników potrzebują włosy ciemne, a innych jasne. Nie warto też żałować im odżywczych i ochronnych masek, olejowania czy kosmetyków z jedwabiem i silikonami.

Farbowanie przyniesie prawdziwą szkodę naszym włosom, gdy będziemy je przeprowadzali zbyt często. Także diametralna zmiana koloru może negatywnie odbić się na ich kondycji, dlatego najlepiej rozjaśniać lub przyciemniać włosy jedynie o dwa, trzy tony. Można też wybrać alternatywę względem farb konwencjonalnych i sięgnąć po farby naturalne lub pozostać na połowicznych zmianach, takich jak pasemka czy stylizacja ombre lub koloryzacja tymczasowa.

Farbując włosy weźmy też pod uwagę, że chemikalia zawarte w kosmetykach do koloryzacji mogą uczulać. Przed farbowaniem warto więc przeprowadzić próbę uczuleniową na skórze nadgarstka.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Dermicos Vive: stymuluje porost włosów
Najlepsza Odżywka Do Włosów: wybierz idealną na lato
Objętość Włosów: jak ją zwiększyć?
Henna: naturalna koloryzacja
Koloryzacja Włosów: przefarbuj się na modny brąz
Flamboyage: nowy trend w koloryzacji włosów