Kawa i herbata – jakie są ich zalety?

Kawa i herbata – jakie są ich zalety?

Czy to w domu, czy w kawiarence, kierować się możemy sezonowymi modami, wykorzystując przepisy z internetu. Czy jednak wiemy, jakie korzyści zapewnia nam picie kawy i herbaty?
 

Po pierwsze: umiar

Żeby nie było nazbyt kolorowo, musimy zacząć od tego, że choć kawa i herbata niewątpliwie są napojami zdrowymi i korzystnymi dla organizmu, picie ich w nadmiarze może nam zaszkodzić. Zawarte w nich składniki mogą nas pobudzić i dodać energii, ale po przekroczeniu zalecanej dawki zadziałają wręcz odwrotnie: utrudnią koncentrację, rozdrażnią i spowodują ból głowy. Odpowiednia ilość to od jednej do trzech filiżanek dziennie.

2_<strong>Kawa i herbata</strong> – jakie sa ich zalety.jpg” class=”photoramka” src=”https://www.vitalogy.pl/photo_org/2_kawaiherbata-jakiesaichzalety.jpg” style=” width: 550px; height: 367px;”></p>
<p>Regularne picie kawy i herbaty, zwłaszcza w dużej ilości, wypłukuje z naszego organizmu cenne <a href=witaminy i minerały. Jeśli jesteśmy fanami tych napojów, warto, byśmy zażywali suplementy chroniące nas przed ryzykiem awitaminozy czy niedoboru jakichś składników, np. wapnia.

Warto też pamiętać, że picie kawy i herbaty nie musi się wiązać z wydawaniem fortuny na specjalistyczne sprzęty. Można zacząć od zestawu dzbanuszek do zaparzania herbaty + czajnik elektryczny z płytą. Kawę przyrządzimy w niedrogim dzbanuszku – zaparzaczu.

Dlaczego warto pić kawę?

Pomińmy może kwestie oczywiste, takie jak smak i aromat – o nich wiemy i bez czytania artykułu. Skupmy się na tym, że kawa to napój znacząco poprawiający krążenie krwi, bo aż o 30%. Sprzyja nam, gdy chcemy zrzucić parę kilogramów, bo przyspiesza przemianę materii (o 20%!), spala nagromadzony tłuszcz i blokuje uczucie głodu, dzięki czemu oprzemy się sięganiu po przekąski pomiędzy posiłkami. Ma ok. 1 kcal w 100 ml, więc w czystej postaci nie spowoduje tycia – nie możemy jednak skusić się na cukier, mleko, śmietankę, bitą śmietanę, posypkę czy syrop.

3_<strong>Kawa i herbata</strong> – jakie sa ich zalety.jpg” class=”photoramka” src=”https://www.vitalogy.pl/photo_org/3_kawaiherbata-jakiesaichzalety.jpg	” style=”height: 367px; width: 550px;”></p>
<p>Kawa poprawia wydolność, kondycję fizyczną i wytrzymałość. Zmniejsza ból mięśni i sprawia, że czujemy się mniej zmęczeni oraz szczęśliwsi. Opóźnia procesy starzenia, chroni komórki przed uszkodzeniami, niweluje stany zapalne i zapobiega powstawaniu wielu chorób, np. cukrzycy, Parkinsona, Alzheimera, nowotworu. Korzystać z niej mogą zarówno pracownicy umysłowi, jak i fizyczni. Sprawdzi się nawet w diecie sportowców!</p>
<h2 id=Dlaczego warto pić herbatę?

Miłośnicy herbaty ucieszą się, ponieważ ich ukochany napój pomaga w regulowaniu procesów trawiennych, podobnie do kawy sprzyja dbaniu o linię, a także działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Warto pić ją rano, bo pobudza i stanowi łagodny zastrzyk energii na wiele godzin. Poprawia nastrój, pozytywnie wpływając na samopoczucie.

Z herbaty korzysta się w profilaktyce przeciwnowotworowej. Dzięki regularnemu piciu jej zadbamy o narządy wewnętrzne: wątrobę, śledzionę. Jest przeciwutleniaczem, więc pozwoli nam zachować młodość dłużej. Zapobiegnie kamicy nerkowej i żółciowej. Pita w odpowiednich ilościach wzmocni układ odpornościowy, poprawi ukrwienie i dotleni mózg, pozwalając nam pracować wydajniej i skupić się na bieżących czynnościach.

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE