Jakich witamin potrzebuje pies w codziennej diecie?

Jakich witamin potrzebuje pies w codziennej diecie?

Jesteś opiekunem psa? Dowiedz się, jakich witamin nie może zabraknąć w codziennych posiłkach Twojego pupila!
 

Witaminy z grupy B

Dlaczego kupowanie karm bogatych w witaminy z grupy B jest takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że składniki te odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Psiaki cierpiące na braki np. witaminy B5 i B6 są mało energiczne, a do tego bardziej podatne na stres. Dodatkowo wyróżniają się słabą kondycją fizyczną i bardzo szybko się męczą. Niedobór witaminy B2, tzw. ryboflawiny, może skutkować z kolei nadmiernym linieniem, a witaminy B12 kłopotami z układem pokarmowym. Witaminy z grupy B można znaleźć m.in. w różnego rodzaju podrobach.

Witamina E

Witamina E, która znajduje się m.in. w karmach Royal Canin, powinna pojawić się w psiej diecie co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze, odpowiedni poziom tego składniku w organizmie powoduje, że czworonogi wolniej się starzeją (jest naturalnym przeciwutleniaczem) oraz wykazują się większą odpornością (dlatego szczególnie na uwadze powinni mieć go właściciele psów trenujących sporty kynologiczne). Po drugie, witamina E poprawia wygląd skóry i sierści. Po trzecie, wpływa na błonę komórkową i pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory (zwłaszcza nowotwory trzustki i płuc). Zdaniem specjalistów, niedobór witaminy E może skutkować zaburzeniami widzenia (wpływa na funkcjonowanie siatkówki).

Witamina A oraz witamina K

Obie witaminy mają ogromny wpływ na organizm zwierzaka. Podobnie jak w przypadku ludzi, ta pierwsza pozwala czworonogowi cieszyć się dobrym wzrokiem (jej niedobór może skutkować tzw. kurzą ślepotą). Psy cierpiące na braki witaminy A częściej się drapią, dlatego oprócz karmy warto podawać im także surowe wątróbki. Równie istotne znaczenie ma witamina K, odpowiadająca za proces krzepnięcia krwi. Najczęstszą chorobą wynikającą z jej braku jest anemia, która u psów charakteryzuje się powiększeniem śledziony i wątroby, brakiem apetytu oraz nieprzyjemnym zapachem z pyska.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Dziecko U Dentysty: przydatne wskazówki
Odblaski Dla Dzieci: czyli bezpieczeństwo przede wszystkim
Nauka Chodzenia: co warto wiedzieć?
Wózki Dziecięce: rodzaje, jaki wybrać?
Wyprawka Dla Niemowlęcia: wybierz idealną na jesień
Pierwsza Pomoc: co robić, kiedy zdrowie dziecka jest zagrożone?