Jak zwiększyć objętość włosów?

Jak zwiększyć objętość włosów?

Problem „przyklapniętej” fryzury może dotyczyć zarówno osób, których włosy są rzadkie i cienkie, jak i posiadaczy licznych, grubych, ale jednocześnie ciężkich włosów. Wiatr i wilgoć, które niestety będą nam towarzyszyć przez następnych kilka miesięcy, dodatkowo utrudniają stylizację, a w wielu przypadkach sprawiają, że już po wyjściu z domu z naszej mozolnej pracy nad fryzurą pozostaje jedynie wspomnienie. Dlatego postanowiliśmy zebrać znane nam sposoby nadawania objętości włosom – może któryś z nich sprawdzi się w Twoim przypadku?

Odpowiednia pielęgnacja

Efektów pielęgnacji – zarówno tej od „wewnątrz” (uzupełnienie brakujących witamin i minerałów, przyjmowanie odpowiednich suplementów), jak i bezpośrednio na włosach – nie zobaczymy od razu, niemniej będą one najtrwalsze i najlepsze dla naszych włosów. Dlatego już teraz wybierz właściwe kosmetyki, dostosowane do Twojego typu włosów, zacznij poświęcać włosom więcej czasu i dopilnuj, by Twoja dieta była bogata we wszystkie niezbędne składniki. Im włosy będą zdrowsze i lepiej odżywione, tym łatwiej będzie nadać im objętość.
Najważniejsze zasady:

  • wybieraj delikatne kosmetyki, które nie obciążają włosów (szczególną uwagę zwracaj na odżywki),
  • nawadniaj włosy – zarówno od środka (pijąc odpowiednie ilości wody), jak i od zewnątrz, poprzez używanie właściwego szamponu i odżywki,
  • nie przesadzaj z lakierem – po pierwsze, bardzo niszczy włosy, a po drugie – nadmierna ilość lakieru nie tylko nie podniesie włosów, ale wręcz je obciąży i sprawi, że po krótkim czasie znowu oklapną,
  • myj często włosy – nawet, jeśli nie przetłuszczają się już następnego dnia po myciu, świeżo umyte włosy są bardziej sprężyste i łatwiej się podnoszą.

Metoda na suszenie

Jeśli codziennie suszysz włosy, by zaoszczędzić rano nieco czasu, rób to w odpowiedni sposób, a Twoje włosy – przynajmniej na kilka godzin – znacząco się podniosą. Nałóż na mokre włosy nieco pianki nadającej objętości i susz włosy z opuszczoną głową, zaczynając od ich nasady.
Możesz również suszyć włosy, nakręcając je na okrągłą szczotkę (do wewnątrz, w stronę głowy).
Jeśli masz taką możliwość, zaopatrz się w suszarkę z dyfuzorem, czyli specjalną nakładką, która podnosi włosy.

Loki, fale

Podkręcenie włosów to najlepszy sposób na ekspresowe nadanie im objętości. W zależności od podatności włosów i efektu, jaki chcesz uzyskać, możesz wykorzystać do tego:

  • lokówkę lub prostownicę – dzięki tym urządzeniom osiągniesz najlepsze efekty, pamiętaj jednak, by nie stosować ich na co dzień, tylko na ważniejsze wyjścia – bardzo niszczą włosy,
  • wałki – na mokre włosy nałóż nieco pianki do modelowania włosów, a następnie nakręć je na wałki i pozostaw do wyschnięcia lub podsusz suszarką,
  • „ugniatanie” włosów – jeśli Twoje włosy są bardzo podatne na wszelkie stylizacje, możesz obyć się bez niszczącego włosy sprzętu i wysokich temperatur. Mokre włosy okręć na chwilę ręcznikiem (nie wycieraj), następnie nałóż na nie piankę modelującą i ugniataj na całej długości. Powtarzaj ugniatanie co kilkanaście minut, aż włosy całkowicie wyschną – wtedy spryskaj je delikatnie lakierem, aby utrwalić fale,
  • warkocze – jeśli masz nieco więcej czasu, możesz lekko podsuszone po myciu włosy związać w warkocze (im więcej, tym mocniej skręcone będą loki) i pozostawić tak do wyschnięcia, a następnie rozwiązać włosy i utrwalić loki/fale lakierem. Inna metoda: zwiąż włosy w warkocze na noc (pamiętaj, by nie kłaść się spać z mokrymi włosami, a najwyżej wilgotnymi).

Tapirowanie

Ta metoda nie powinna być stosowana zbyt często, bowiem bardzo szybko niszczy włosy – pozostaw ją więc tylko na szczególne okazje.

Jak tapirować włosy?
1. Oddziel pasmo (suchych!) włosów.
2. Unosząc pasmo ponad resztą włosów, spryskaj je delikatnie lakierem.
3. Grzebieniem o gęstych ząbkach przejedź po włosach w odwrotną stronę, niż zwykle – czyli od środka włosów do nasady. Powtórz na całej długości pasma.
4. Po natapirowaniu wszystkich lub części włosów przeczesz je delikatnie grzebieniem, aby nie pozostały na nich kołtuny.

Odpowiednia fryzura

Musimy pamiętać, że im dłuższe mamy włosy, tym trudniej będzie nadać im objętość. Posiadaczki rzadkich i słabych włosów, jeśli na co dzień nie chcą mieć problemów ze stylizacją, powinny rozważyć krótsze fryzury. W przypadku włosów krótkich lub średniej długości mogą sprawdzić się włosy wycięte w pazurki, z którymi łatwiej osiągnąć efekt „artystycznego nieładu”. Dla posiadaczek krótszych włosów wartą rozważenia fryzurą jest również bob.

Niezależnie od długości, zalecamy cieniowanie – jednak w przypadku włosów rzadkich i cienkich nie powinno być zbyt mocne, bo możemy osiągnąć przeciwny do zamierzonego efekt.

…i odpowiedni kolor

Pomocna może okazać się także koloryzacja włosów, a dokładniej – pasemka. Cienkie pasemka jaśniejsze od reszty włosów to świetny trik na małe wizualne oszustwo, dzięki któremu wydawać się będzie, że naszych włosów jest więcej, niż w rzeczywistości.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE