Jak wybrać idealne perfumy?

Jak wybrać idealne perfumy?

Dobór perfum powinien być o wiele bardziej przemyślany. Czym się zatem kierować przy jego z poszukiwaniach? Podpowiadamy!

Mądry zapach

Zapach, który towarzyszy nam każdego dnia, w różnych okolicznościach, nigdy nie pozostaje tylko otaczającą nas wonią, pachnidłem samym w sobie. Zawsze przyświeca mu cel, który my musimy ustanowić przed jego wyborem. Bo zapach, z jednej strony, jest niczym nasz podpis, określa nas, wyraża, informuje otoczenie o tym, jacy jesteśmy, dopełnia nasz charakter, harmonizuje się z nim i odzwierciedla go. Z drugiej jednak strony w dobrze dobranym zapachu drzemie nieoceniona moc. Może on być nie tyle towarzyszem, co przewodnikiem. Jeśli mu na to pozwolimy, będzie nas wspierał, wskazywał kierunek i wyzwalał w nas energię. Uwydatni określone cechy osobowości lub ukryje je przed innymi, a także pomoże nam stać się tymi, którymi chcemy być. Dlatego perfumy nie mogą być jedynie przypadkowym dodatkiem. Choć najczęściej wybieramy je instynktownie, warto poznać kilka zasad panujących w perfumowym uniwersum.

Perfumy a osobowość

Intuicyjny dobór perfum oparty jest głównie na naszym charakterze. Konkretne osoby odnajdują swoje ulubione zapachy w określonych rodzinach perfum. Na przykład romantyczki sięgają najczęściej po nuty kwiatowe, ponieważ są delikatne, a jednocześnie podkreślają kobiecość. Ich podstawą są róże, jaśmin, goździki, fiołki i konwalie.

Zapachy na bazie cytrusów to częsty wybór osób aktywnych fizycznie, lubiących przygodę, odważnych, tryskających energią. Uwielbiają one otaczać się świeżą wonią skomponowaną z grejpfrutów, pomarańczy, mandarynek, często z dodatkiem nuty kwiatowej. Z kolei zapachy owocowe są przeznaczone dla osób równie energicznych, ale też nietuzinkowych, a nawet nieco szalonych, w których drzemią pokłady humoru i radości. Dla kobiet, które stanowią uosobienie klasy i elegancji, ale też dojrzałości i pewności siebie, stworzone są zapachy aldehydowe oraz szyprowe – ciężkie, zdecydowane, trwałe. Te ostatnie, dzięki nutom owocowym i kwiatowym niosą ze sobą jednocześnie świeżość. Perfumy z rodziny zapachów paprociowych, inaczej fougère, niosące ze sobą woń lasu, dopieszczone lawendą, to propozycja dla osób odważnych i przebojowych.

Zapachy orientalne – ciepłe, trwałe, lekko drażniące, na bazie cedru, kadzidła, drzewa sandałowego, kamfory, bursztynu, piżma, ambry, kwiatów, przypraw, a nawet tytoniu, to z kolei coś dla tych, którzy lubią uwodzić, zwracać na siebie uwagę, są zmysłowi, a jednocześnie wrażliwi. Nuty ostro-gorzkie, także z dodatkiem przypraw, piżma, żywicy i owoców należą do gamy zapachów skórzanych, przeznaczonych głównie dla mężczyzn. Dla nich także tworzy się często pachnidła stonowane i eleganckie, zawierające się w zapachach drzewnych. Natomiast ci, którzy kochają naturę, zapachy świeże, lekkie, nietypowe, lubują się w woni trawy, drzew, egzotycznych roślin, morskiej bryzy, ziół, powinni wybierać w rodzinie zapachów wodnych, ziołowych oraz zielonych.

Ukierunkowanie na rodzinę zapachów, jak już zostało wspomniane, jest instynktowne i będąc w perfumerii bezwiednie skłaniamy się ku konkretnym rodzajom, odpowiadającym naszej osobowości. Skoro wiemy jednak, jak wiele może zdziałać dla nas zapach, skupmy się na tym, co chcemy dzięki niemu osiągnąć. Osoby nieśmiałe, w których naturze nie leży bycie w centrum uwagi, ale mimo to chciałyby się wyróżnić, powinny wypróbować zapach nieco odważniejszy, bardziej zdecydowany, świadczący o pewności siebie. Jeśli chcemy uwodzić, wybierzmy nuty ciepłe, orientalne, które niosą w sobie tajemnicę i emocje. Ci, którzy na co dzień piastują wysokie, poważne stanowiska, ale wieczorami lub na wakacjach chcą uciec od codzienności, powinni zdecydować się na zapach cytrusowy, pełen energii, młodzieńczego wigoru i radości.

Z powyższych zaleceń wynika jeszcze jeden wniosek – najlepiej mieć kilka wybranych zapachów, każdy nadający się do innych okoliczności. Przyznajmy sami, że wonie orientalne, zmysłowe, odważne nie zawsze będą mile widziane przez współpracowników, za to subtelny i orzeźwiający zapach wodny niekoniecznie odniesie skutek na randce. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie mieszać ze sobą różnych zapachów.

Trudny wybór

Decyzja o tym, który zapach jest tym właściwym, zwłaszcza, jeśli powinniśmy mieć ich więcej niż jeden, nie jest łatwa. O ile intuicja nas nie zawiedzie i skupimy się na danej gamie zapachów, musimy dokonać rozważnej selekcji i przede wszystkim unikać kilku popularnych błędów. Wizytę w perfumerii zaplanujmy na wcześniejsze godziny, kiedy nasze zmysły będą czujne, a umysł świeży. Za jednym razem testujmy maksimum trzy zapachy. Przy większej ilości pachnidła się pomieszają. Nie używajmy do tego papierowych pasków – zapach zupełnie inaczej prezentuje się bowiem na skórze czy ubraniu. Nie wąchajmy też perfum prostu z buteleczki, gdyż jedyne co poczujemy, to ostra woń alkoholu. Gdy już będziemy mieli swojego faworyta, poprośmy najpierw o jego próbkę lub spryskajmy nim skórę czy kawałek flaneli. Musimy bowiem dać zapachowi czas, aby dojrzał i odkrył swoje prawdziwe oblicze. Po kilku godzinach na skórze będzie on już inny, niż na początku. Szczególną cierpliwość okażmy zapachom mocnym, zdecydowanym, które tylko początkowo mogą nas drażnić.

Pamiętajmy o tym, że sztuka obcowania z perfumami nie kończy się na udanych zakupach. Liczy się też samo korzystanie z nich. Używajmy perfum umiarkowanie. Przy intensywnych zapachach i prawdziwych perfumach trzy naciśnięcia na atomizer muszą nam wystarczyć. Spryskujmy takie miejsca jak nadgarstki, skronie, kark, dekolt, włosy oraz krawędzie ubrań, na przykład sukienki czy żakietu. Będziemy się dzięki temu czuli spowici przez zapach. Gdy wybieramy perfumy ciężkie, mocne, najlepiej rozpryskać chmurę pachnidła w powietrzu i zanurzyć się w nią.

Ważne jest także, jak przechowujemy nasze perfumy. Przede wszystkim nie zostawiajmy flakonów w nasłonecznionych i nagrzanych miejscach. Sprawi to, że szybko się ulotnią. Z tego samego powodu szczelnie zamykajmy flakon po każdym użyciu i chowajmy go z powrotem do pudełka lub przynajmniej do półki. Jeśli mamy zapas perfum, które mają nam posłużyć przez długi czas, zróbmy dla nich miejsce w lodówce.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Poprawa Jakości życia: sprawdzone sposoby
Jak Się Pakować: wskazówki
Woda Smakowa: zrób ją sam!
Palenie Papierosów: jak skutecznie rzucić nałóg?
Szpilki: wybierz je mądrze
Wax: kuracja dla Twoich włosów