Jak wrócić do aktywności po dłuższej przerwie w treningach?

Jak wrócić do aktywności po dłuższej przerwie w treningach?

Okres lockdownu związany z pandemią koronawirusa dla wielu osób stał się czasem przestoju w treningach. Oczywiście takie przerwy mogą też być spowodowane innymi sytuacjami losowymi – kontuzją, chorobą czy problemami osobistymi. Jak wrócić do regularnych treningów?

1. Zrób pomiary

Zanim zaczniesz trenować, poświęć chwilę na wykonanie pomiarów. Zważ się i zmierz obwody, dzięki czemu sprawdzisz, jak zmieniło się Twoje ciało przez okres przestoju, a przy okazji będziesz mógł kontrolować postępy w treningach.

2. Pamiętaj o badaniach

Nie jest to obowiązkowe, ale polecamy zrobić kontrolne wyniki badań – szczególnie jeśli nie robiłeś ich w ciągu ostatniego roku. Podstawowe badania może zalecić Ci lekarz bądź też możesz wykonać je prywatnie. Pozwolą one wykryć ewentualne choroby i nieprawidłowości, jakie zachodzą w organizmie. Mogą to być np. niedobory witamin i minerałów, które warto będzie suplementować. Oczywiście badania to absolutne must have u osób, które przebyły kontuzję lub chorobę – wówczas najlepiej, aby lekarz podjął decyzję, czy jesteś już gotów na powrót do aktywności.

3. Wyznacz cel

Zastanów się, na jakich efektach Ci zależy. Zawsze warto mierzyć wysoko, ale w przypadku treningów polecamy stosować metodę małych kroczków. Nawet jeśli Twoim celem jest zrzucenie 10 kilogramów, zaplanuj, że miesięcznie będziesz gubić 2 kilogramy – mniejsze cele nie zdemotywują Cię, bowiem będziesz szybciej obserwować efekty i odhaczać swoje małe sukcesy!

4. Zaplanuj treningi zgodnie ze swoimi możliwościami

Jeśli miałeś dłuższą przerwę, zmniejsz obciążenia, ilości powtórzeń czy też skróć czas treningów. Początek na maksimum możliwości może bowiem zakończyć się kontuzją. Zachęcamy do stopniowego wdrażania się do aktywności i podnoszenia poprzeczki wraz z postępami. Weź pod uwagę swój stan zdrowia i samopoczucie – nie rób nic, co sprawia Ci ból!

5. Znajdź aktywność, którą lubisz

Możesz zdecydować się na najróżniejsze sporty – np. boks, siatkówkę czy tenisa, udać na zajęcia fitness, biegać, jeździć na rolkach albo rowerze, robić własne treningi na siłowni lub w domu. Jeśli wybierzesz taką formę ćwiczeń, jaka sprawia Ci przyjemność, powrót do aktywności po przestoju będzie jeszcze łatwiejszy, a swój cel osiągniesz szybciej niż mogłoby się wydawać!

6. Pamiętaj, że ćwiczysz dla siebie i swojego zdrowia

Nie przetrenowuj się i nie zapominaj o regeneracji. Nie staraj się za wszelką cenę nadrobić zaległości w treningach, a daj swojemu organizmowi czas, aby się ponownie wdrożył w aktywność na wyższym poziomie. Pamiętaj, że w osiągnięciu dobrych efektów istotną rolę odgrywają także: odpowiednia ilość snu, zbilansowana dieta i pozytywne nastawienie!

7. Skorzystaj z pomocy specjalistów

Nie bój się poprosić o pomoc! Możesz np. na początku wybrać trening personalny w Warszawie albo zdecydować się na stałą opiekę trenerską bądź ułożenie planu treningowego. Co więcej, dobrym pomysłem będzie też skorzystanie z pomocy dietetyka, który ułoży dla Ciebie indywidualną, dostosowaną do Twojego zapotrzebowania oraz upodobań dietę.

Powodzenia!

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE