Jedną z charakterystycznych cech współczesnego budownictwa jest łączenie kuchni z pokojem dziennym. Takie rozwiązanie nadaje mieszkaniu nowoczesny wygląd i umożliwia osobom przebywającym w kuchni stały kontakt z tymi przebywającymi w pokoju dziennym, np. podczas spotkania towarzyskiego. Jednak to nie jedyna zaleta posiadania kuchni w pokoju. Aneks kuchenny dodaje mieszkaniu przestrzeni, co jest szczególnie istotne w małych metrażach. Przeciwnicy takiej formy łączenia pomieszczeń wymieniają natomiast jej minusy. Po pierwsze, z powodu takiego połączenia pomieszczeń, zarówno odgłosy, jak i zapachy z kuchni są odczuwalne dla osób znajdujących się w salonie. Poza tym, cały kuchenny bałagan natychmiast przenosi się do pokoju dziennego. Jak zatem urządzić salon z aneksem tak, aby ominąć wszystkie związane z nim problemy, a uwypuklić jego zalety?
Prowizoryczny rozdział pomieszczeń
Nie chodzi o to, by od razu stawiać ściankę działową, chociaż, jeśli tego właśnie sobie życzysz, to czemu nie – zawsze można w niej ukuć miejsce na małe, szklane drzwi, które oddzielą oba pomieszczenia, jednak nie zamkną ich całkowicie.
Jeśli jednak idea połączonych pomieszczeń Ci się podoba i zauważasz jej plusy, wystarczy, że dokonasz niedużego rozdziału, który może przynieść wspaniałe rozwiązania logistyczne. Jak to zrobić? Chyba najmodniejszym obecnie sposobem jest ustawienie na granicy pokoju i kuchni „baru” kuchennego z wysokimi krzesłami. Taki domowy „barek” ma same zalety – gwarantuje pomieszczeniom nowoczesny wygląd i rozwiązuje problem wygospodarowania przestrzeni na stół, co jest szczególnie istotne w małych mieszkaniach.
Jeśli nie podoba Ci się idea posiadania „baru” w domu, na granicy kuchni i salonu możesz ustawić kanapę lub „prawdziwy”, kojarzący się z ciepłem domowego ogniska, drewniany stół z kszesłami.
Grunt to sprawna wentylacja
Jeśli nie chcesz, aby zapachy gotowania przenosiły się z pomieszczenia kuchennego do pokoju, pamiętaj o dobrej wentylacji. Podstawą jest oczywiście sprawny okap kuchenny. Zgodnie z przepisami bezpieczeństwa, nad kuchenką gazową, elektryczną lub indukcyjną, musimy mieć zainstalowany okap, który podłączymy do przewodu wywiewnego niezależnego od przewodu wentylacji ogólnej. Ponadto, przepisy mówią o tym, że w tym samym pomieszczeniu musi znajdować się drugi przewód z otworem wlotowym wentylacji ogólnej.
Poprawny montaż okapu, czyli taki, który umożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie, nie jest sprawą oczywistą. Często podstawowym problemem okazuje się wysokość, na jakiej trzeba okap zawiesić. Zbyt nisko lub za wysoko zamontowany nie będzie bowiem właściwie pochłaniał kuchennych oparów.
Wysokość montażu okapu zależy natomiast od rodzaju kuchenki, jaką posiadamy. Często zdarza się, że o pożądanej wysokości zawieszenia okapu, informuje nas w instrukcji obsługi jego producent. Jeśli jednak takiej informacji nie ma, wysokość powieszenia okapu w przypadku kuchenki gazowej wynosi 75–80 cm od kuchenki, a w przypadku posiadania kuchenek elektrycznej lub indukcyjnej – 65–70 cm.
Barwy kluczem do sukcesu
Jasne kolory ścian (szczególnie w odcieniach pastelowych beży) w połączeniu ze śnieżnobiałym sufitem dodają pomieszczeniu świetlistości i optycznie je powiększają. Za pomocą barw możesz też oddzielić kuchnię od pokoju dziennego, pamiętając przy tym, aby gdzieniegdzie zastosować wyraziste elementy kolorystyczne, które dodadzą pomieszczeniom życia.
Dobre oświetlenie to podstawa
W przypadku urządzania salonu z aneksem kuchennym, jedną z kluczowych kwestii jest oświetlenie. Odpowiednio dobierając sposób przepływu światła, możemy optycznie zwiększyć przestrzeń obu pomieszczeń. W aneksie kuchennym wspaniale sprawdzą się halogeny – szczególnie na granicy kuchni z salonem, nad wspomnianym wcześniej „barem”. Będą też świetnie wyglądały, gdy zamontujemy je nad blatem kuchennym.